Taniec uchodzi, całkiem słusznie, za jedną z najprzyjemniejszych form aktywności, a zarazem sposobem na wymodelowanie sylwetki, utratę zbędnych kilogramów, otworzenie się na nowe doznania i zainteresowania, a także poprawę samopoczucia i wzrost pewności siebie. Rosnącą popularnością cieszy się bachata, niezwykle zmysłowy taniec prosto z Dominikany, który rozkochuje w sobie ogromną ilość sympatyków, ze względu na niepowtarzalną interakcję między partnerami i sposób na prezentowanie bliskości między nimi. Oto kilka podstawowych informacji, które być może skutecznie zachęcą do spróbowania go na własnej skórze.
Słowem wstępu – co warto wiedzieć o bachacie
Bachata, podobnie jak większość technik tanecznych, początkowo była rozrywką przedstawicieli niższych klas. Jest to niezwykle zmysłowy taniec, którego ojczyzną są słoneczne Karaiby. Choć ma wiele wspólnego z tańcami latynoamerykańskimi, bachatę wyróżnia niezwykła sensualność, bliska interakcja między partnerami, zakrawająca wręcz niemal o erotyzm. To właśnie niezwykła otwartość, porzucenie zahamowań i wyjście poza granice naturalnego zawstydzenia jest jednocześnie największą trudnością, jak i esencją i pięknem tego gorącego tańca. Wymaga on odwagi i umiejętności wytworzenia z partnerem tanecznym tej specyficznej więzi. Co więcej mianem bachaty określa się nie tylko technikę taneczną, ale również muzykę, do której się ją tańczy. Znakomita większość utworów śpiewana jest w języku hiszpańskim i dzieli zazwyczaj odbiorców na zagorzałych entuzjastów lub przeciwników. Charakterystycznym instrumentem jest z kolei rodzaj metalowego instrumentu perkusyjnego, zwanego guirą.
Bachata sensual, dominikańska i moderna – czym się różnią?
Ze względu na niuanse i różnice w ruchach wyróżnia się trzy zasadnicze rodzaje bachaty:
Bachata dominikańska
Pierwszym z nich jest bachata dominikańska, będąca pierwotną oryginalną wersją tańca. Charakteryzuje się skoncentrowaniem na pracy stóp, stosunkowo szybkim tempem i najbardziej skomplikowanymi krokami ze wszystkich trzech typów tańca.
Bachata moderna
Jego uproszczoną wersją jest bachata moderna, często wybierana przez początkujących tancerzy. Odróżnia ją także o wiele wolniejsze tempo, dzięki któremuu wykonywanie wszelkich obrotów i innych figur staje się o wiele prostsze. Ma ona bardziej romantyczny charakter i jest niejako pomostem między bachatą dominicana a sensual.
Bachata sensual
Ta ostatnia jest zdecydowanie najbardziej zmysłową, wykazująca czasem wręcz delikatnie erotyczny charakter, odmianą. Polega na maksymalnej bliskości między partnerami, którzy są niemal spleceni ze sobą w wielu momentach, partnerka wykonuje częste i intensywne ruchy bioder. Jest to najtrudniejsza wersja tego tańca, zarezerwowana dla tych, którzy są już na etapie zaawansowanym swojej przygody z tańcem.
Dlaczego warto tańczyć bachatę?
Powodów, dla których warto tańczyć jakąkolwiek technikę jest cała długa lista. Przede wszystkim jest to jedna z najprzyjemniejszych form aktywności fizycznych, która dodatkowo uczy świadomości własnego ciała, wzmacnia koordynację ruchową, poprawia kondycję i modeluje sylwetkę. Co więcej, niesie za sobą nie tylko szereg korzyści fizycznych, ale także wpływa na poprawę nastroju, pozwala zwiększyć pewność i polepszyć samoocenę, powoduje wydzielanie się endorfin i ułatwia odnajdywanie się w relacjach towarzyskich i ogólnie społecznych. Z kolei stricte bachata jest jedynym w swoim rodzaju sposobem na nauczenie się drzemiącej w nas energii i zmysłowości. Pozwala uzewnętrznić drzemiące i skryte nieraz emocje, pozwala lepiej poznać samego siebie, ale także partnera i otworzyć się na nowe doznania i pojęcie bliskości.