Serce jest niepodważalnie jednym z najważniejszych narządów w ludzkim ciele. Zbudowane jest z mięśnia poprzecznie prążkowanego serca i znajduje się w śródpiersiu w worku osierdziowym. Narząd ten składa się z dwóch przedsionków i dwóch komór, które oddzielone są od siebie przegrodą. Zapobiega to mieszaniu się krwi utlenowanej z nieutlenowaną. Ponadto przedsionki są oddzielone od komór za pomocą zastawek, które zapobiegają cofaniu się krwi w sercu. Główną funkcją serca jest pompowanie krwi, która dociera do komórek, odżywiając je i odbierając z nich metabolity. Prawidłowa budowa i praca serca przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, czyli na utrzymanie homeostazy. Każde zaburzenie pracy serca musi być konsultowane z lekarzem kardiologiem, ponieważ skutki chorób tego narządu mogą stanowić zagrożenie dla życia.
Do przeprowadzenia badania EKG serca służy aparat holtera. Z uwagi na to, że aparat ma mały rozmiar można go przyczepić do paska, albo zawiesić na szyi. Na badanie kieruje nas lekarz prowadzący. Specjalista przykleja elektrody w odpowiednie miejsca na ciele i instruuje co do postępowania w trakcie badania. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że aparat holtera nie może zostać zalany, dlatego należy powstrzymać się od kąpieli w okresie, w którym go używamy. Badanie holtera najczęściej trwa 24 godziny, podczas których rejestruje się pracę serca. Niepodważalną wygodą jest to, że rejestru dokonuje się w codziennych sytuacjach, czyli jak śpimy, jesteśmy w pracy, chodzimy czy reagujemy na stresujące sytuacje. To bardzo ważne jeśli chcemy poznać kondycję naszego serca. Wielu lekarzy zaleca prowadzenie sprawozdania z dnia, w którym odbywa się badanie. Należy zanotować czynności i godziny, w których były one wykonywane. To pomoże kardiologowi w ustaleniu tego, czym były spowodowane ewentualne odstępstwa pracy serca od normy. Po upływie doby aparat holtera zwraca się do przychodni, a na wyniki czeka się do kilka dni. EKG Holter zaleca się osobom u których wykryto arytmię, tachykardię (przyspieszona praca serca), bradykardię (zwolniona akcja serca), zmiany w budowie serca, np. wypadanie płatka zastawki mitralnej, chorobę niedokrwienną serca, czy też objawy o podłożu kardiologicznym, takie jak zasłabnięcia, duszności w klatce piersiowej i zawroty głowy.
O serce jak i o każdy inny mięsień naszego ciała należy dbać. Zaleca się, aby uprawiać jak najwięcej sportu. Najczęściej polecaną metodą treningu jest jazda na rowerze, ponieważ regularne ćwiczenia zwiększają objętość wyrzutową serca, co przekłada się na dokrwienie całego organizmu. Skutkuje to również zmniejszeniem ilości uderzeń na minutę i stabilniejszą jego pracą. Polepszona zostaje siatka naczyń wieńcowych odżywiających serce, co zmniejsza także ryzyko zawału. Dbanie o własne zdrowie to inwestycja w siebie. Sport rozładowuje też napięcie nerwowe, a jak wiemy wiele zaburzeń pracy serca wynika z reakcji na stres. Jeśli zatem odczuwasz jakieś niepokojące objawy ze strony układu krwionośnego zgłoś się do specjalisty. Aparat holtera może rozwiać Twoje obawy, a nawet uratować Ci życie.