Ceny mieszkań w Gdańsku

W ciągu kilkunastu lat rynek nieruchomości w Gdańsku wzbogacił się o ponad 60 tys. nowych lokali. Ich ceny, w zależności od dzielnicy, są wyższe nawet niż w warszawskim Śródmieściu. Mimo to zainteresowanie mieszkaniami nie tylko w Gdańsku, ale całym Trójmieście, jest bardzo duże. Dowiedz się, ile kosztują popularne wśród inwestorów apartamenty w Jelitkowie, a ile przytulne mieszkania w dotychczas niedrogiej Białołęce.

Gdańsk jest szóstym największym miastem w Polsce i zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, liczy niemal 490 tys. mieszkańców. Jest też jednym z niewielu dużych miast w kraju, gdzie od poprzedniego spisu powszechnego, czyli od 2010 r., mieszkańców przybyło. Spis odsłonił bowiem tendencję, że coraz więcej osób woli mieszkać na wsiach albo mniejszych miasteczkach, na skutek czego duże ośrodki notują ujemne saldo migracji. Jednak Gdańsk ze swoimi licznymi terenami zielonymi, bliskością morza, atrakcyjnymi miejscami do spędzania wolnego czasu, czy wygodną komunikacją broni się przed tym trendem.

Co więcej – wg ubiegłorocznego raportu „Szczęśliwy dom. Miasto dobre do życia” przygotowanego przez Otodom i ThinkCo – to mieszkańcy Gdyni i Gdańska uważają, że w ich miastach żyje się najszczęśliwiej w Polsce. Miejsce w czołówce tego zestawienia to świetna reklama. Nie dziwi więc, że rynek nieruchomości w Gdańsku kwitnie. Mieszkania kupują tu nie tylko rodowici gdańszczanie, którzy chcą mieszkać „na swoim”, ale także inwestorzy, liczący na zyski z wynajmu apartamentów w jednym z najpopularniejszych turystycznie miast Polski.

Rekordowe ceny w Jelitkowie

Zgodnie z danymi podanymi przez Urząd Miejski w Gdańsku, najwięcej nowych mieszkań w latach 2018-2020 oddano do użytku w dzielnicy Jasień, Śródmieściu, Ujeścisko-Łostowice oraz Piecki-Migowo. I chociaż dzielnica Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia pod względem nowych lokali pozostaje bardzo daleko za nimi, wyróżnia się czymś innym. Otóż średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Jelitkowie to ponad 31 tys. zł. Jest to podobna kwota, jaką należy zapłacić za metr nieruchomości w warszawskim Śródmieściu, które uchodzi na najdroższą lokalizację w Polsce.

Weźmy pod uwagę, że jest to kwota uśredniona. Jeśli zajrzymy na portale z ogłoszeniami o sprzedaży nieruchomości, zauważymy, że metr kwadratowy lokalu w najbardziej prestiżowej lokalizacji – z widokiem na morze, przy plaży albo z zielenią za oknem – oraz apartamentów po remoncie, o wysokim standardzie, kosztuje nawet ponad 40 tys. zł. Za atrakcyjną cenę w tej lokalizacji możemy więc uznać 400 tys. zł za dwudziestokilkumetrową kawalerkę przy Parku „Przymorze”. Albo 500 tys. zł za dwupokojowe mieszkanie do remontu 15 minut od plaży.

Ceny mieszkań na Starym Mieście w Gdańsku

Na drugim miejscu pod względem cen za metr kwadratowy plasuje się Stare Miasto. Średnia kwota, z jaką należy się liczyć, to niespełna 20 tys. zł. Najwięcej na rynku jest ofert mieszkań w zabytkowych kamienicach, ale np. na Wyspie Spichrzów można też znaleźć apartamenty w nowym budownictwie.

Wiele z oferowanych mieszkań poleca się jako gotowe do wynajęcia albo reklamuje je tym, że od wielu lat są już na rynku najmu więc oprócz lokalu, przejmuje się funkcjonujący biznes. Gdańskie Stare Miasto, które cały rok tętni życiem i przyciąga tłumy turystów licznymi zabytkami, to więc dobre miejsce do inwestowania. Najszybciej z rynku znikają kawalerki i niewielkie mieszkania do 40 metrów kwadratowych, które są idealne na najem krótkoterminowy. Ceny za noc wynoszą tu ok. 500-600 zł.

Wrzeszcz, Oliwa, Jasień. Ceny mieszkań

Dzielnica, która uchodzi za spokojną, cichą, bezpieczną i przyjazną dla rodzin to słynąca z zieleni i ogrodu zoologicznego Oliwa. Wiele osób docenia też dobrze skomunikowany ze Śródmieściem Wrzeszcz, czy Jasień. Szczególnie ten ostatni jest chętnie wybierany przez rodziny z dziećmi, jest tam bowiem sporo placów zabaw, a spragnieni własnej zieleni mogą zainwestować w działkę na jednym z licznych Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Najdroższą spośród powyższych dzielnic jest Oliwa. Metr kwadratowy mieszkania kosztuje tam średnio 18,5 tys. zł. Ceny we Wrzeszczu oscylują wokół 13 tys. zł, a na Jasieniu ok. 10 tys. zł. Trzeba też zauważyć, że wybór mieszkań w południowej dzielnicy Gdańska jest znacznie większy niż w centralnych rejonach miasta. Wśród ofert bez problemu można znaleźć zarówno te, z rynku wtórnego, jak i pierwotnego, do generalnego remontu i tuż po nim, w wieżowcu z windą, jak i w domu-bliźniaku. Taki wybór sprawia, że bez problemu można znaleźć nieruchomość dopasowaną do możliwości finansowych. Kwestię zdolności kredytowej, zasad kredytu hipotecznego bądź kredytu gotówkowego można natomiast skonsultować z ekspertem mFinansów. Lista placówek oraz mKiosków w Gdańsku dostępna jest na stronie: https://mfinanse.pl/placowki/gdansk/.

 

Reklama.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here