Controlling finansowy

Controlling sam w sobie jest systemem zarządzania przedsiębiorstwa. Controlling finansowy jest podsektorem controllingu. Nakierowany jest na planowanie, sterowanie i kontrolowanie finansów i procesów finansowych w firmie.
Controlling finansowy skupia się na optymalizacji kosztów, utrzymaniu stabilności finansowej, zachowaniu płynności finansowej, kontroli nad przepływami finansowymi w przedsiębiorstwie, prowadzeniu właściwej polityki inwestycyjnej, poprawieniu wyników finansowych, na przykład poprzez sterowanie kosztami, obiegiem środków obrotowych, kalkulacjami, planowaniem zysków i stałym przewidywaniem przepływów środków finansowych. Takie działania w dłuższej perspektywie prowadzą do uzyskania maksymalnej wartości przedsiębiorstwa i jego utrzymania, a także są drogą do rozwoju.
Jeśli chodzi o podział controllingu finansowego, to dzieli się on na strategiczny i operacyjny. Controlling strategiczny wiąże się z planowaniem finansowym w dłuższej perspektywie czasowej mierzonej w latach, natomiast controlling operacyjny to planowanie krótkoterminowe w zakresie finansów przedsiębiorstwa, obejmujący najczęściej okres kilku miesięcy. Oba systemy łączą się ze sobą, gdyż obieranie celów długoterminowych wiąże się z realizacją celów długoterminowych.
Controlling finansowy wspiera kompleksowe zarządzanie przedsiębiorstwem w zakresie informacji finansowych i koordynowaniu rozwiązań finansowych, co w dłuższej perspektywie prowadzi do podniesienia płynności, rentowności i efektywności działania przedsiębiorstwa.

http://www.wpudrze.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo studiować?
Następny artykułPosiłek po treningu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here