Wielu z nas lub naszych dzieci niejednokrotnie zastanawiało się nad pracą. Czy nieletni może podjąć pracę? Tak, zależy jednak to od wieku pracującego.

Dzieci do 13 roku życia nie mogą pracować. Dzieci od 13 roku życia do 16 roku życia mogą podjąć pracę, jednak tylko na rzecz podmiotów kulturalnych oraz musi być to praca lekka, niewymagająca dużego nakładu sił, z przewidzianymi przerwami. Dzieci zatrudnić się mogą np. w teatrze jako statyści lub mogą rozdawać ulotki, pracować przy stoisku podczas jakiegoś wydarzenia kulturalnego. Praca nie może zagrażać życiu i zdrowiu nieletniego, dodatkowo taka osoba musi mieć przeprowadzone odpowiednie badania lekarskie, które potwierdzą zdolność podjęcia pracy przez nieletniego. Niepełnoletni musi także przejść odpowiednie szkolenie, które przygotuje go do podjęcia pracy na tym stanowisku

Młodzież od 16 roku życia do 18 roku życia ma większe możliwości. Nastolatkowie zdobyć mogą pracę na podobnych zasadach, jak dorośli. Mogą szukać pracy w praktycznie wszystkich sektorach gospodarki, pomijając jednak zakłady chemiczne, biologiczne, militarne oraz takie miejsca, w których młodociani mogą nabawić się uszkodzeń na swoim zdrowiu, nie może także ryzykować życia w czasie swojej pracy. Niepełnoletni w takim wieku mogą pracować maksymalnie 6 godzin dziennie, maksymalnie 30 godzin tygodniowo, muszą mieć przerwy zagwarantowane w czasie pracy. Zanim podejmą się pracy muszą odbyć stosowne badania, które wykluczą niezdolność do pracy. Potem nastąpić musi dokładne określenie obowiązków pracowniczych nieletniego, a także specjalne szkolenie, które ma przygotować przyszłego pracownika do pracy. Przykładowe sektory, w których najczęściej pracują nieletni to: gastronomia – kucharz, kelner, catering (potrzebna książeczka sanepidowska); turystyka – przewodnik; filmografia – statyści; praca w sklepach – układacz towaru (jednak musi być on lekki), sprzątacz, ekspedient.

Jak widać, nieletni mają możliwość podjęcia pracy nawet na czas tak krótki, jak okres wakacyjny.

OPTIMUSPLUS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here