rajstopy do sukienki

Wiele kobiet zastanawia się, czy założenie sukienki wiąże się z koniecznością założenia również rajstop. Dawniej żadna z pań nie miałaby wątpliwości – ich obecność była obowiązkowa. Dziś w wielu sytuacjach także należy je nakładać, jednak jest to raczej obligatoryjne rozwiązanie, niż przymus. Wybierasz się na spotkanie biznesowe lub rodzinną uroczystość i nie wiesz, jak postąpić? A może rozważasz założenie rajstop do letniej sukienki? Zobacz, kiedy i jakie rajstopy założyć, aby nie popełnić faux-pas.

Czym są rajstopy?

Jest to rodzaj ubioru noszony na nogach i biodrach. Rajstopy najczęściej produkowane są ze sztucznych włókien, np. nylonu, poliamidu. Można je podzielić na dwa rodzaje: majtkowe i bezmajtkowe. Pierwsze z nich charakteryzują się mocniejszą częścią przykrywającą biodra, wykonaną z grubszego materiału niż ich pozostała część. Bezmajtkowe są produkowane w całości z materiału o tej samej grubości.

Wraz z biegiem lat na rynku pojawiło się znacznie więcej typów rajstop niż wyłącznie ich klasyczny, beżowy model. W aktualnej ofercie sklepów internetowych odnaleźć można modele cieliste, czarne, szare, a nawet żółte czy niebieskie. W sprzedaży są również rajstopy wyglądające jak pończochy – wykonane z grubszego materiału od palców do połowy uda, oraz kontynuowanego z cieńszego materiału do wysokości bioder.

Różne grubości rajstop

Dostępne w sprzedaży rajstopy produkowane są w różnych grubościach. Klasyczne cienkie modele oznaczane są jako 5 DEN lub 8 DEN. Numery te rosną wraz z grubością rajstop i osiągają wartość nawet 600 DEN, jednak najpopularniejsze są te o oznaczeniach do 40 DEN. 

Rajstopy o grubości poniżej 10 DEN są prześwitujące, praktycznie niedostrzegalne na kobiecej nodze, a jednak doskonale ją podkreślają. Modele 20-30 DEN to rajstopy półprzezroczyste, delikatnie kryjące. Wartości 40-60 DEN określają rajstopy kryjące, zaś modele o grubości powyżej 80 DEN to doskonałe krycie nawet w miejscach najbardziej rozciągniętych, np. na udach. Tylko które z nich wybrać na biznesowe spotkanie, a które na imprezę ze znajomymi?

Cienkie czy grube rajstopy – które do pracy, a które na co dzień?

rajstopy

Za najbardziej eleganckie uważa się rajstopy cieliste, praktycznie niewidoczne na nodze. To właśnie grubości do 10 DEN powinno się zakładać do pracy w biurze, banku czy kancelarii, a także na oficjalne wydarzenia rodzinne. Dzięki nim skóra zyskuje jednolity koloryt, a nogi wyglądają na zgrabniejsze. W chłodniejsze dni każda bizneswoman może postawić na rajstopy o grubości powyżej 40 DEN. Przyjęło się bowiem, że na ważne uroczystości czy do pracy biurowej rajstopy muszą być albo cieliste, albo całkowicie kryjące, bez ozdób bądź wzorków.

W oficjalnych strojach nie powinny pojawiać się rajstopy półprzezroczyste, czyli te o grubości między 20 a 40 DEN, ale będą one doskonałym uzupełnieniem w mniej oficjalnych sytuacjach. Te modele przydadzą Ci się np. w cieplejsze dni wiosenne lub jesienne, do stylizacji na spotkania z przyjaciółmi czy randkę z ukochanym. Różnorodność kolorów i wzorów pozwoli Ci na zabawę stylizacjami i wybór najlepiej pasujących do Ciebie. Postaw na rajstopy wyglądające jak pończochy lub rajstopy w kropki, kratkę czy z seksownym szwem, a Twoje stroje zawsze będą zachwycać.

Obecność rajstop podnosi elegancję stroju, bez względu na to, czy jest to garsonka skrojona na miarę, czy sukienka na spotkanie z przyjaciółmi, dlatego też wiele osób uważa je za konieczność. Pamiętaj jednak o tym, że muszą one iść w parze z butami o zakrytych palcach i piętach, aby wyglądały dobrze. Jeśli więc zakładasz letnią sukienkę i sandały – rajstopy zostaw w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here