Jeśli nie jesteś właścicielem dużej działki przy własnym domu jednorodzinnym czy ogródka działkowego, gdzie mógłbyś sprawdzić się jako ogrodnik-amator, możesz wykorzystać koncepcję pionowego ogrodu. To nowoczesny sposób na to, aby zagospodarować dobrze np. ściany budynku lub wnętrz mieszkalnych, a przy tym zadbać o zieleń w mieście.

Pionowy czy poziomy – jaki ogród zaplanować?

Mając duży teren wokół domu nie trzeba przejmować się brakiem miejsca na ulubione rośliny – kwiaty, krzewy czy drzewa. Można sobie pozwolić na dowolną aranżację architektury ogrodowej, z wykorzystaniem między innymi roślin ze strony: https://dream-garden.pl.

Natomiast w przypadku np. domów szeregowych, gdzie działki użytkowe są bardzo małe, albo nie ma ich wcale, nie pozostaje nam nic innego, jak albo zrezygnować z przydomowej zieleni, albo zdecydować się na nowatorski pomysł, jaki stanowi zielona, żywa ściana. Nazywana jest ona ogrodem pionowym lub wertykalnym i jest coraz bardziej popularnym sposobem na własny ogród wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na tradycyjne sadzenie roślin. Więcej o żywych ścianach można przeczytać na stronie: http://dream-wall.pl/

Dlaczego warto skorzystać z pionowego ogrodu?

Wiele kwestii przemawia za tym, aby zdecydować się na skonstruowanie w sąsiedztwie swojego domu, mieszkania, apartamentu czy przy hotelu, biurowca lub restauracji, ogrodu wertykalnego. Pionowy ogród ma pozytywny wpływ na środowisko, co szczególnie istotne jest w dużych miastach, gdzie nie brakuje zanieczyszczeń powietrza. Tworzenie zielonych ścian generuje dodatkowe ilości tlenu, przez co powietrze oczyszczane jest przez żywy ekosystem. Rośliny np. na fasadzie domu lub na ścianie tarasu, lub balkonu, będą tłumiły hałas i zapewniały ochronę przed promieniami słonecznymi. Stanowią materiał ogniotrwały, regulują poziom wilgotności powietrza i redukują kurz w nim się znajdujący.

Zielone ściany są bardzo estetyczne, podnoszą wartość nieruchomości, w której lub na której się znajdują. Są w stanie zapewnić schronienie dla ptaków i owadów, dają natychmiastowy efekt imponującego ogrodu, a poza tym są modne. W wielu miejscach na całym świecie działają takie właśnie ogrody, zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich, takich jak Londyn, gdzie występuje deficyt zieleni miejskiej. Pamiętać należy jedynie o tym, aby konstrukcją pionowego ogrodu zajęła się wyspecjalizowana firma, która właściwie dobierze rośliny na żywą ścianę i zapewni ich stałe nawadnianie, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka zawilgocenia fasady budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here