Lubisz odpoczywać wsłuchując się w klasyczne kompozycje muzyczne, a może często urządzasz imprezy i jakość dźwięku to dla ciebie postawa, a może po prostu lubisz tańczyć w kuchni i nie wyobrażasz sobie gotowania bez dźwięku. Na wszystkie te oczekiwania da się odpowiedzieć. Wystarczy odpowiedni sprzęt.
Dla laika
Wybór sprzętu muzycznego dla laika może stanowić naprawdę duży problem. W grę obecnie wchodzi tak dużo parametrów, że ciężko się w ilości tych danych odnaleźć, szczególnie jeśli twoja wiedza w tym zakresie nie wykracza poza jakieś podstawowe informacje. Nieważne czy mówimy o rozbudowanym sprzęcie hi-fi czy o rozwiązaniach do zabudowy w konkretnych przestrzeniach domu, z pewnością konsultacja u specjalisty od dźwięków może okazać się wskazana. Wbrew pozorom równie ważne jest jednak także to, aby nie kierować się jedynie opiniami sprzedawców, tymi pojawiającymi się na forach internetowych, czy też radami znajomych. Przede wszystkim liczą się tutaj stricte subiektywne kryteria, czyli to, czego tak naprawdę oczekujesz od swojego wymarzonego sprzętu i jakim dysponujesz na jego zakup budżetem.
Gdzie?
To jedno z pytań, które z reguły zadajesz sobie za późno i potem okazuje się, że sprzęt nie jest do końca dostosowany do miejsca, w którym ostatecznie zostaje ustawiony. Warto takie pytanie zadać sobie dużo wcześniej i uniknąć podobnych problemów. Akustyka przestrzeni, jej specyfika ma ogromne znaczenie dla odpowiedniego doboru sprzętu. Liczy się otoczenie (panele, miękka wykładzina, beton?), wielkość (tutaj chyba nie muszę przekonywać, że ten sam sprzęt raczej nie będzie nadawał się do do wielkiego salonu i małego kilkunastometrowego pokoiku). Warto też zwrócić uwagę na inną elektronikę, która mogłaby się pojawić w tym samym miejscu. Ewentualne spięcia, odpowiednie poprowadzenie kabli to niby banalne, ale istotne z logistycznego punktu widzenia pytania. Warto o rozkładzie sprzętów pomyśleć szczególnie, jeśli dopiero urządzamy mieszkanie. W takiej sytuacji można dla sprzętu muzycznego znaleźć idealne miejsce. Jeśli uzupełniasz tylko swoje wyposażenie, spróbuj znaleźć miejsce o najlepszej akustyce, nawet najlepszy sprzęt nie podoła, jeśli postawisz go w wygłuszonym kącie.
Sprawdź!
Przy sprzęcie hi-fi nie ma lepszej metody na dobór odpowiedniego sprzętu. Dlatego warto pojawić się w sklepie ze swoimi ukochanymi kawałkami, których brzmienie znamy na pamięć i wtedy rozpocząć testowanie. Warto też pamiętać o tym, że wielkość nie równa się jakość i generalnie nie zawsze zasada więcej równa się lepiej w przypadku sprzętu muzycznego nie zawsze musi się sprawdzić. Wystrzegaj się również przeinwestowania, bo naprawdę wydawanie dużych pieniędzy (a takie za dobry sprzęt muzyczny bez problemu można wybrać), jeśli muzyki słuchasz raczej od czasu do czasu, ale nie jesteś wielkim melomanem. Oczywiście, jeśli masz wolne środki, to fajny sprzęt jest dodatkową „atrakcją” domu, z której możesz od czasu do czasu skorzystać. Jeśli jednak twoja sytuacja finansowa nie wygląda aż tak różowo, to może warto przeanalizować budżet, oczekiwania, potrzeby i spróbować wyciągnąć z nich jakąś wypadkową. I dopiero wtedy udać się do sklepu. W końcu oczywiste jest to, że sprzedawca będzie cię namawiał na najdroższy sprzęt z danej półki, dlatego przygotowanie przez taką wizytą jest zdecydowanie dobrym pomysłem.
Pod sufit?
Ciekawym rozwiązaniem są także radia sufitowe, które możesz bez większych problemów zamontować w gabinecie, salonie, kuchni a nawet łazience. Większość rozwiązań jest oparta o intuicyjny montaż radia, a na stronach producentów takich jak Eissound, znajdziesz szczegółowe instrukcje oraz filmiki pokazowe. Polecić radia Eis Sound do łazienki, kuchni, biura … warto szczególnie osobom, które są fanami nowych technologii i stresowanie radiem za pomocą odtwarzacza bluetooth przemawia do ich praktycznej wyobraźni. Ciekawym rozwiązaniem są również – w przypadku kuchni głównie – radia do zabudowy, które mogą zostać umieszczone pod szafkami, tak jak tradycyjne halogeny. Takie radio może niejednego zaskoczyć swoją wielofunkcyjnością i zaletami, jak choćby kultowy model KB Sound Space. Po pierwsze nie ma tutaj mowy o żadnym zbędnym okablowaniu. Po drugie, radio daje możliwość zaprogramowania ulubionych stacji, głośności czy basów. Ponadto, jeśli wyposażyć je w moduł bluetooth, można je obsługiwać z poziomu telefonu lub komputera czy tabletu. Nie ma więc żadnych przeszkód, aby radio stało się nośnikiem twoich ulubionych melodii i piosenek. Jednocześnie zupełnie nie zabierając Ci miejsca, ponieważ cały czas ukryte jest albo w suficie, albo w szafkach do zabudowy. Warto więc może zastanowić się, czy nie jest to atrakcyjniejsze rozwiązanie niż drogi, zabierający sporo miejsca sprzęt hi-fi. Świetnie może się sprawdzić także w garażu, gdzie śpiewać możesz do woli i nikt nie będzie komentował twoich wokalnych umiejętności. A, jeszcze jedno – radio można rozbudować o dodatkowe głośniki. Więcej o tych rozwiązaniach dowiesz się na stronie producenta – https://eissound.pl