oc

Gdańsk to miasto, w którym za OC zapłacimy najwięcej w Polsce. Kierowcy ze stolicy Pomorza płacą za ubezpieczenie 200 zł więcej niż wynosi średnia dla reszty Polski. Jak wygląda wysokość składek w różnych częściach kraju? Co składa się na cenę ubezpieczenia? Podpowiadamy!

Jak wygląda wysokość składek w różnych częściach Polski?

Pomimo wzrostu cen ubezpieczenia OC w miastach powiatowych to jednak w rankingu najdroższych miast nadal znajdują się stolice województw. Według rankingu sporządzonego przez punkta.pl najgorsza sytuacja ma miejsce w Gdańsku. Tam średnia cena ubezpieczenia OC wynosi 709 zł, co jest wyraźnie najwyższym wynikiem w skali Polski.

Na drugim miejscu plasuje się Warszawa z wynikiem 638 zł, a trzeci jest Wrocław, gdzie zapłacimy 653 zł. Co ciekawe – miasta wojewódzkie położone bliżej zachodniej granicy i tak zanotowały spadki cen OC od 12 do 16%. Najtańsze ubezpieczenie OC w Polsce znaleźć możemy w Opolu (501 zł), Kielcach (508 zł), Rzeszowie (516 zł) i Lublinie (532 zł).

Jeżeli chodzi o województwa to najtańsze OC znajdziemy w podkarpackim (średnio 458 zł), świętokrzyskim (477 zł) i lubelskim (480 zł). Zgodnie z rankingiem miast najdroższymi województwami pod tym kątem są pomorskie (618 zł), mazowieckie (580 zł) i dolnośląskie (577 zł). Aby poznać indywidualną kwotę polisy, warto wypróbować kalkulator ubezpieczenia samochodu.

Co składa się na wysokość ubezpieczenia OC?

Wysokość ubezpieczenia jest wynikiem kilku czynników. Pierwszym z nich jest wiek kierowcy. Od pewnego czasu utrzymuje się trend mówiący, że im większe doświadczenie kierowcy, tym niższa składka. Najmniej płacą kierowcy powyżej 55 roku życia, a najwięcej ci z przedziału od 18 do 25 roku życia. Ubezpieczając pojazd warto sprawdzić kalkulator ubezpieczenia motocykla OC/AC w Punkta.pl.

Kolejnym kryterium jest stan cywilny. Według firm ubezpieczeniowych starsi kierowcy, którzy znajdują się w formalnych związkach i posiadają potomstwo są bardziej odpowiedzialni za kierownicą. To właśnie im przysługują niższe ubezpieczenia. Jak widać wstąpienie w związek małżeński jest opłacalne, kiedy liczymy na tanie OC.

Innym kryterium wpływającym na wysokość OC jest bezpieczna jazda. Osoby, które nie miały w przeszłości wypadku lub stłuczki mogą liczyć na niższe OC od osób z kolizjami. W badaniach można także zauważyć tendencję, która pokazuje, że ten czynnik może mieć wpływ realny na zmniejszenie się liczby wypadków. Zainteresowanym tanim OC polecamy sprawdzić źródło: https://punkta.pl/akademia/ranking/najtansze-oc/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here