Sypialnia to prywatne królestwo każdego z nas, miejsce niedostępne dla oczu gości czy przypadkowych osób. Służy do wypoczynku, regeneracji i relaksu, dlatego podczas jej wykańczania należy wziąć pod uwagę nie tylko aspekty funkcjonalne, ale też elementy tworzące kojący nastrój. Najważniejszym jego czynnikiem jest z pewnością właściwe oświetlenie. W przypadku sypialni górne światło sufitowe to stanowczo za mało, potrzebna jest także lampka nocna. Czym kierować się podczas jej wybierania?
Lampka nocna – podstawowe wytyczne przy wyborze
Wybierając oświetlenie dodatkowe do sypialni należy kierować się funkcjonalnością, ale też nie zapominać o tym, że ma ono dodatkowe zadanie w postaci budowania nastroju. Co to oznacza w praktyce? Istnieje kilka kryteriów i wytycznych, które trzeba wziąć pod uwagę przystępując do wyboru lamp do sypialni. Jednym z nich jest kolor i typ emitowanego światła, w tym wypadku najlepiej rozproszone, o ciepło-białym kolorze. Poza tym wyjątkowo duże znaczenie mają wymiary lampy. Przede wszystkim mają one znaczenie w przypadku osób, które lubią wieczorami czytać lub oddawać się innym zajęciom manualnym już w łóżku. Wówczas nieodpowiednia wysokość oświetlenia może wprowadzać naprawdę znaczący dyskomfort. Sprawdzonym sposobem jest wybór lampki nocnej o kilka centymetrów wyższej niż szafka lub stolik przy łóżku.
Czy jedna lampka nocna do sypialni wystarczy?
Tak naprawdę nie istnieje żadna uniwersalna zasada, wskazująca na to jaka ilość oświetlenia dodatkowego do sypialni jest perfekcyjna. Przyjmuje się, że jeśli z pokoju sypialnego korzysta jedna osoba to wystarczy jedna lampka nocna, jeśli dwie to dwie. Prawda jest jednak taka, że lampa stołowa z abażurem wygląda o wiele lepiej jeśli znajduje się symetrycznie po obu stronach łóżka, nawet jeśli jest ono użytkowane tylko przez jednego właściciela, bowiem nadaje pomieszczeniu schludnego i uporządkowanego charakteru. Wybór nalezy więc od konkretnej osoby. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku większych sypialni jedna lampka nocna może prezentować się mało efektownie. Ponadto światło boczne z pewnością nie może być jedynym w pokoju. Jeśli zamontowanie oświetlenia sufitowego z jakiegoś względu jest niewykonalne, wówczas należy zaopatrzyć się na przykład w dużą lampę podłogową o mocnym, jasnym emitowanym świetle.
Dobór lampki nocnej do stylu pomieszczenia
Ze względu na dwojakie zadanie, jakiemu podlega lampka nocna w sypialni, podczas jej wybierania nie wolno zapominać o tym, by pasowała designem do charakteru sypialni. Wizualnie powinna wpisywać się w styl pomieszczenia, tworząc z nim spójną całość. Jakie elementy wizualne wziąć pod uwagę? Przede wszystkim kształt, wielkość i kolorystykę. W małych sypialniach duża lampa w krzykliwych kolorach może całkowicie zdominować pomieszczenie, podobnie jak i mała lampka nocna w pomieszczeniach sypialnych o dużym metrażu może zupełnie zniknąć, a co gorsze nie spełniać swojej funkcji, poprzez niewystarczającą ilość emitowanego światła. Dlatego też dobrze jest się chwilę zastanowić nad wszelkimi elementami, składającymi się na perfekcyjne oświetlenie. Dodatkowo warto skupić się na samym kloszu. Lampy stołowe z abażurem występują w różnych wariantach. Niektóre z nich wykonane są z jasnych lub neutralnych, cieńszych materiałów, które naturalnie będą przepuszczać więcej światła, inne zaś stworzone są z myśl, by tworzyły specyficzny, przytulny klimat.