Jak dbać o kaszmirowe ubrania?

Kaszmir to wyjątkowo stylowy materiał, który prezentuje się absolutnie rewelacyjnie. Ubrania wykonane z niego są jednymi z najdroższych, ponieważ sam materiał uznawany jest za jeden z najbardziej ekskluzywnych. Wymaga on jednak bardzo uważnej pielęgnacji. O użyciu tradycyjnego żelazka nie ma raczej mowy.

Kaszmir – materiałowy crème de la crème

Kaszmir to niewątpliwie jeden z bardziej ekskluzywnych materiałów na świecie. Naturalny, bez sztucznych domieszek, do tego wyjątkowo stylowy i wytrzymały. W lecie ubrania z kaszmiru zapewniają wyjątkowo komfort dzięki swoim właściwościom oddychającym, w zimie – chronią przed zimnem i ogrzewają nieporównywalnie lepiej od swoich wełnianych i bawełnianych odpowiedników. Dlaczego jednak są takie drogie?

Po pierwsze, kaszmir to wełna kóz kaszmirskich, którą nie tak łatwo pozyskać. Najszlachetniejszą odmianą pozyskuje się od kóz, które zamieszkują trudno dostępne góry  Mongolii. Wysoka cena kaszmiru wynika z niewielkiej jego wydajności. Z sierści jednej kozy można zrobić 4 kaszmirowe szaliki lub 2 swetry rocznie. Po drugie na cenę ubrań wpływa ich wyjątkowa jakość. Wytrzymałość i puszystość jednocześnie to połączenie cech, którymi może reklamować się mało które ubranie. Po trzecie, kaszmir jest niestety wyjątkowo wrażliwy na nieumiejętną pielęgnację. Bardzo łatwo go zniszczyć. Ani tradycyjne pranie, ani prasowanie raczej nie wchodzi w grę.

Ubrania z kaszmiru – wyjątkowość, o którą trzeba dbać

Sweter lub szal z kaszmiru wymagają  szczególnego traktowania. Parownica do prasowania zamiast tradycyjnego żelazka to zdecydowanie dobre rozwiązanie. Na stronie Dom w porządku można znaleźć szczegółowe porady dotyczące pielęgnacji delikatnych materiałów, natomiast generalna zasada troski o kaszmir jest prosta: możliwie niska temperatura prania, najlepiej ręczne pranie. Jeśli to możliwe, kaszmirowy sweter lub płaszcz najlepiej oddać do pralni. Jeśli pralka automatyczna, to tylko z opcją prania ręcznego. Koniecznie należy ustawić niską temperaturę prania (pranie zimne, najlepiej 20 stopni). Ważna jest także jak najmniejsza liczba obrotów na minutę. Najlepiej użyć możliwie jak najdelikatniejszych płynów, a ubrania przed wrzuceniem do pralki obrócić na lewą stronę. Dodatki koniecznie należy prać w woreczkach ochronnych. Inaczej może się okazać, że po praniu ubranie nie będzie się nadawało do ponownego założenia.

Prasowanie kaszmirowych ubrań

Kaszmirowe ubrania są niezwykle wrażliwe na wysokie temperatury. Lepiej więc nie sięgać po tradycyjne żelazko. Dużo lepszym rozwiązaniem jest parownica do ubrań. Przy dużych zagnieceniach najlepiej sprawdzi się generator parowy lub stacja do prasowania, natomiast parownica pomoże w odświeżeniu ubrania przed samym wyjściem. Generator i stacja parowa cechują się wysoką mocą wyrzutu pary, co sprawia, że te urządzenia doskonale radzą sobie z wszelkimi zagnieceniami. Automatyczny dobór temperatury do prasowanego materiału gwarantuje zaś bezpieczeństwo najbardziej delikatnych tkanin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here