zarobki architektów

Marzysz o pracy architekta, ale jednocześnie myślisz o życiu w dostatku i zastanawiasz się czy da się to pogodzić albo zwyczajnie jesteś ciekaw tego, ile zarabia osoba na takim stanowisku? Pieniądze odgrywają w naszym życiu ważną rolę i jest to zupełnie naturalne. Sprawdź, czy zarobki architekta Ci odpowiadają. Dowiedz się, jakie są zarobki architektów w Polsce i jak prezentują się na tle innych państw.

Od czego zależy pensja architekta?

Należy zacząć od tego, że wpływ na zarobki architekta ma wiele rozmaitych czynników. Czynnikami, które wpływają na stan portfela architektów na całym świecie jest przede wszystkim wykształcenie. Obserwuje się spore różnice między architektem, który jest absolwentem studiów magisterskich a tego będącego po studiach doktoranckich. Kolejnym, ale nadal znacznym przykładem różnic jest państwo, a później miasto, w którym działa pracownik. Zarobki w Polsce mogą się różnić w zależności od wielkości miasta czy wielkości firmy, w której jest się zatrudnionym oraz kapitału danej firmy. Najważniejszą różnicą jest jednak czym konkretnie zajmuje się architekt – wyróżniamy architekta krajobrazu, architekta wnętrz, architekta budowlanego i architekta od planowania przestrzennego.

Klarownie i dobitnie o zarobkach architekta

Konkretyzując odpowiedzi na pytania, które się nasuwają średnie zarobki architektów w Polsce wahają się w przedziale od 3060 złotych w branży architekta krajobrazu do nawet 4660 złotych będąc architektem budowlanym. Czy to oznacza, że tylko tyle trafia do skarbonki architekta? Zazwyczaj nie. Zarobki architektów w Polsce, którzy mają spore doświadczenie i odpowiednie wykształcenie według niektórych szacunków sięgają nawet 7020 złotych. Mediana zarobków młodych osób w tej branży, takich bez doświadczenia wynosi około 4220 złotych. Połowa architektów może zarabiać więcej, a druga połowa mniej. Jednak pensja polskiego architekta zważając na praktykę może sięgać 14 tysięcy w szczególności dla architekta budowlanego. Średnie zarobki architekta za granicą są znacznie większe. Dla przykładu można wspomnieć o zarobkach w Niemczech, które wynoszą około 26 tysięcy złotych lub w USA szacujących się na 29 tysięcy złotych. Jest to naprawdę znaczna różnica, ale porównując polskie standardy i mediany zarobków innych zawodów jest to zróżnicowana oraz nadal dość duża kwota. Więcej o zarobkach architektów w Europie poczytać można na https://architectu.pl/aktualnosci/Jak-zarabia-architekt-w-Europie.

Proste i krótkie podsumowanie informacji

Należy pamiętać, że łatwo jest zmienić swoje pensje w tym zawodzie. Zawód architekta otwiera wiele nowych dróg i możliwości rozwoju. Warto starać się dobierać firmę dużą i z równie dużym kapitałem. Szczególnie jest to opłacalne w większych miastach naszego kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here