Jak pozbyć się wilgoci z domu

Wilgoć w domu może doprowadzić do powstawania niebezpiecznych grzybów na ścianach, które nie tylko wyglądają bardzo nieestetycznie, lecz także mają bardzo negatywny wpływ na organizm człowieka. Dlatego warto zadbać o osuszenie ścian. W tym celu można użyć specjalnych pochłaniaczy wilgoci. Jak działają te urządzenia i dlaczego warto w nie zainwestować?

  1. Skąd się bierze wilgoć w domu?
  2. Pochłaniacz wilgoci – jak działa?
  3. Czy pochłaniacze wilgoci są bezpieczne?
  4. Gdzie postawić pochłaniacz wilgoci?
  5. Pochłaniacz czy osuszacz powietrza?

Skąd się bierze wilgoć w domu?

Liczne badania wykazały, że prawidłowa wilgotność powietrza, jaka powinna panować w domu, to około 30-36% przy temperaturze od 20 do 22 stopni Celsjusza. W przypadku, gdy przekracza ona 80% i taki stan utrzymuje się przez jakiś czas, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w pomieszczeniach pojawi się grzyb oraz pleśń. Przebywanie w zagrzybionej przestrzeni może prowadzić do powstawania wielu chorób, takich jak: zmęczenie, problemy z oddychanie, chroniczny nieżyt nosa, bóle mięśni oraz stawów, alergie, schorzenia układu pokarmowego, nowotwory. Dlatego zapewnienie odpowiedniej wilgotności w domu jest bardzo ważną kwestią.

A skąd w ogóle bierze się wilgoć w domu? Może dostawać się z zewnątrz. Nieszczelny dach lub źle założone rynny sprawiają, że woda dostaje się do budynku. Brak odpowiedniej izolacji przy fundamentach sprawia, że woda gromadzi się w gruncie pod podłogą i powoli przedostaje się wewnątrz. Uszkodzone i popękane ściany czy stare, wysłużone okna również przyczyniają się do zawilgotnienia. Oczywiście na powstawanie grzybów ma również wpływ położenie domu. Jeśli mieszkamy w pobliżu podmokłych terenów, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wilgoć przedostanie się do środka.

Źródłem wilgoci może także być nieszczelne instalacje hydrauliczne, klimatyzacyjne lub kanalizacyjne. Przypadkowe przewiercenie rury podczas remontu może doprowadzić do zalewania ścian. W takim wypadku trzeba szybko zamknąć dopływ wody, aby nie narazić ściany na zbyt duży dostęp do wody. Wszystkie te elementy sprawiają, że w naszym domu pojawi się grzyb. W takim wypadku należy zakupić profesjonalny pochłaniacz wilgoci do domu.

Pochłaniacz wilgoci – jak działa?

Pochłaniacz wilgoci (zwany także osuszaczem powietrza) to sprzęt pozwalający na kontrolę wilgotności powietrza. Urządzenie pracuje bardzo cicho. Gdy jest włączone pochłania nadmiar wilgoci oraz neutralizuje przykry zapach. Profesjonalny osuszacz oczyszcza powietrze, dzięki czemu domownikom lepiej się oddycha. Pochłaniacz wilgoci rozpoczyna swoje działanie od razu po włączeniu. Urządzenie należy ustawić w odpowiednim miejscu. Za pochłanianie wilgoci odpowiada absorbent, jaki jest umieszczone w specjalnym wkładzie pochłaniacza. Jest to element wymienny, który odpowiada także za skraplanie wilgoci. Profesjonalny osuszacz może zmniejszyć wilgotność powietrza nawet o 60%. Jest to bardzo wysoki wynik, który wpływa na komfort mieszkania w danym budynku. Pochłaniacz jest lekki i można go przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego.

Czy pochłaniacze wilgoci są bezpieczne?

Każde urządzenie, jakie używamy powinno być skonstruowane zgodnie z wszystkimi zasadami BHP. Tak właśnie jest w przypadku osuszaczy powietrza. Pochłaniacz wilgoci do pokoju czy innego pomieszczenia nie posiada żadnych szkodzących zdrowiu substancji. Jest w pełni bezpieczny. Można go używać w każdej przestrzeni, nawet w pokoju dzieci lub noworodków. Sprawdzi się także w kuchni, gdzie podczas gotowania może wytwarzać się więcej wilgoci niż w innych częściach domu. Warto go także postawić w łazience. Niezależnie od tego, gdzie go ustawimy, możemy mieć całkowitą pewność, że jest bezpieczny dla wszystkich domowników. Dodatkowo działa tak, że pozbędziemy się bardzo groźnych dla zdrowia grzybów oraz pleśni.

Gdzie postawić pochłaniacz wilgoci?

Pochłaniacz wilgoci należy postawić mniej więcej 10 centymetrów od osuszanej powierzchni, na przykład od ściany. A jak wybrać pochłaniacz wilgotności? Przede wszystkim wybór powinien być uzależniony od wielkości pomieszczenia. Do dużych przestrzeni warto kupić pochłaniacz o odpowiedniej mocy. Oczywiście im większy pochłaniacz, tym jego zasięg jest większy. Dlatego rozmiar pomieszczenia odgrywa ważną rolę w kwestii wyboru. Osuszacze często używa się w domkach letniskowych. Dlatego ich obudowa nie jest ciężka, dzięki czemu urządzenie bez problemu przeniesiesz do auta i zawieziesz w odpowiednie miejsce.

Pochłaniacz wilgoci można także stawiać w miejscu, gdzie unoszą się nieprzyjemne zapachy. Można do nich dodawać różne aromaty, co znacznie niweluje brzydki aromat różnego pochodzenia.

Pochłaniacz czy osuszacz powietrza?

Osuszacze powietrze i pochłaniacze wilgoci mogą być stosowane wymiennie. Warto przy tym pamiętać, że osuszacze to przeważnie urządzenia elektryczne, które dodatkowo są wyposażone w specjalne funkcje ogrzewania powietrza oraz filtracji. Osuszacze są też trochę głośniejsze, jednak nie aż tak, że przeszkadzają normalne funkcjonowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here