burger

Jedzenie typu fast-food już na dobre zagościło w naszej kuchni tuż obok znacznie bardziej tradycyjnych dań. A chęć sięgania po nowe, nieznane dotąd produkty czy połączenia smaków sprawiły, że stopniowo przyszedł czas na urozmaicenie najbardziej popularnego jedzenia tego typu, czyli słynnego burgera.

Burger to szybkie danie, które początkowo było przeznaczone jedynie dla osób jedzących mięso. Dziś, wraz z rosnącymi oczekiwaniami konsumentów, burgery prezentują zupełnie nowe oblicze, które ma szanse sprostać najbardziej wymagającym gustom kulinarnym.

Roślinny burger dla wegetarian i wegan

W dzisiejszych czasach wiele osób stara się ograniczyć jedzenie mięsa i w jego miejsce wybierać produkty roślinne. Taka decyzja wcale nie musi wiązać się z całkowitą zmianą dotychczasowego sposobu odżywiania. Wystarczy, że zamiast mięsnego burgera sięgniemy po opcję roślinną, jak np. taki burger https://www.kaufland.pl/asortyment/inne-marki/beyond-burger.html i wzbogacimy go o ulubione dodatki. To świetna propozycja dla osób, które całkowicie nie jedzą mięsa lub chcą ograniczyć jego spożywanie i są otwarte na nieznane dotąd smaki i produkty spożywcze. Tego typu burger jest w 100% roślinny, dzięki czemu dostarcza organizmowi cennych witamin i minerałów, a jednocześnie na długo zaspokaja głód i chęć sięgnięcia po przekąski czy słodycze. 

Jak urozmaicić klasycznego burgera?

Najczęściej burger składa się z bułki, mięsnego kotleta, sałaty, ogórka, cebuli i pomidora. A do tego prosty sos. Ale nawet klasyczne przepisy można zmieniać i urozmaicać składnikami, na jakie akurat mamy ochotę. Burgera z powodzeniem możemy modyfikować na bardzo wiele różnych sposobów. Możemy dodać do niego znacznie więcej warzyw, a nawet niektóre owoce. Świetnie sprawdzą się np. grillowane pieczarki, cukinia, buraki, kalarepa czy bakłażan. Jeśli natomiast wolimy kanapkę ze słodkim akcentem – wybierzmy mango, ananasa, gruszkę lub sos na bazie żurawiny. Dodatkowo, w burgerze mogą znaleźć się też rukola, liście szpinaku, pestki dyni czy kiełki. Ważnym elementem wielu burgerów jest też ser. Tu również mamy duże pole do popisu – od klasycznego żółtego sera, przez fetę mozzarellę, halloumi, aż po wegańskie odpowiedniki tych mlecznych produktów. 

Zdrowa wersja burgera

Burger kojarzy się najczęściej z niezdrowym jedzeniem, które powinniśmy ograniczać. Jednak od pewnego czasu danie to rozstaje się ze swoją złą sławą i staje się zdrowym elementem codziennej diety, którą możemy zaproponować zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Domowy burger w niczym nie przypomina typowego fast-fooda. Zwykle wzbogacony jest o wiele świeżych dodatków, które dostarczają organizmowi cennych witamin i minerałów. Mięsny kotlet zastąpiony wegańskim odpowiednikiem będzie smacznym, oryginalnym, a przy tym bardzo zdrowym urozmaiceniem dotychczasowej diety. Aby jeszcze bardziej “uzdrowić” burgera, zamiast kupnego sosu, wybierzmy domowy na przykład na bazie jogurtu czy przecieru pomidorowego.

Tego typu burgery doskonale zastąpią niezdrowe jedzenie i będą mogły na stałe wpisać się w rodzinny jadłospis. Taka wiadomość z pewnością ucieszy wiele osób, szczególnie dzieci, młodzież i dorosłych fanów szybkiego, ulicznego jedzenia. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here