Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Niewielka kuchnia to prawdziwe wyzwanie dla projektanta wnętrz. Warto jednak zastosować różne triki, aby była praktyczna i stylowa – to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu.

Kuchnia – serce każdego domu

W kuchni spędzamy dużo czasu, np. podczas wspólnego gotowania i spożywania posiłków razem z bliskimi. Niewielkie pomieszczenie jest trudne do urządzenia i stanowi nie lada wyzwanie – mimo to są sposoby, aby spełnić marzenie o funkcjonalnej i stylowej kuchni.

Wykorzystaj każdy centymetr

Przede wszystkim trzeba maksymalnie wykorzystać każdą dostępną przestrzeń i starannie dobrać poszczególne elementy, jak m.in. blat kuchenny, meble, akcesoria itd. W odpowiednio zorganizowanej kuchni wykorzystuje się każdy metraż – dobrym rozwiązaniem są szafki z systemem półek obrotowych oraz wysoka zabudowa, nawet do sufitu. Z kolei blat może być wysuwany i służyć jako niewielki stolik lub miejsce do pracy.

Brak miejsca na stół? Wybierz blat kuchenny

W każdej kuchni musisz wydzielić także część jadalnianą, nawet jeśli wstawienie dużego stołu nie jest możliwe. Za bufet może z powodzeniem posłużyć blat kuchenny pełniący rolę niedużego stolika.

Praktycznym rozwiązaniem będzie też ruchomy blat – dębowy, sosnowy itd., rozkładany w razie potrzeby. Rolę stołu może też zastąpić parapet urządzony jak kontuar w barze. Pomysłów i inspiracji jest wiele – warto wybrać optymalne rozwiązanie, gdyż strefa jadalniana to nieodzowny element każdej, nawet małej i nieustawnej, kuchni.

Jasne meble optycznie powiększą przestrzeń

Przede wszystkim w niewielkiej kuchni najlepiej prezentują się meble w jasnych kolorach. Subtelne szafki, z przeszkleniami, o połyskliwej powierzchni odbijającej światło będą wspaniałą ozdobą. Zadbaj, aby meble w niewielkich wnętrzach były wyjątkowo praktyczne – każdy zakamarek jest na wagę złota – ale także stylowe i eleganckie.

Szafki o jasnych frontach i blat dębowy to duet, który sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i klasycznych. Stylowe połączenie daje też poczucie harmonii i elegancji we wnętrzu. Warto wybrać też fronty na wysoki połysk, gdyż wizualnie powiększą wnętrze.

Zadbaj o porządek

Niewielka przestrzeń wymaga utrzymania w czystości i porządku – bałagan optycznie ją zmniejszy. Wykorzystaj miejsce nad blatem kuchennym, pod szafkami, zamontuj reling itd., a zyskasz dodatkową przestrzeń na drobiazgi. Garnki przechowuj w pobliżu płyty grzewczej, ale nie na niej. Pojemniki na drobne akcesoria będą estetyczne, a także pozwolą zaoszczędzić miejsce w szufladach. Pamiętaj, że w małej kuchni wszystko powinno mieć swoje miejsce!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here