Brodawki wirusowe, czyli tak zwane kurzajki są to zmian skórne wywołane wirusem HPV ( wirus brodawczaka ludzkiego). Wirus HPV to infekcja do której dochodzi poprzez kontakt bezpośredni z osobą zakażoną. Zmiany skórne rozwijają się do kilku miesięcy od czasu zakażenia. Zakażenie wirusem HPV jest niezwykle powszechne. Zazwyczaj dotyczy dzieci i osób z obniżoną odpornością. Istnieje ponad 100 typów tego wirusa, natomiast w obrębie stóp możemy wyróżnić dwa typy. Są to wirus HPV1 i HPV2. Brodawki lokalizują się na stopach najczęściej na piętach, podeszwie, ale także między palcami lub na czubach palców wokół paznokci. Do zakażeń często dochodzi na basenach, gdy zmiękczona warstwa rogowa naskórka przestaje być barierą dla komórek wirusa. Również skaleczenia, otarcia, długotrwały ucisk, zwiększają miejscową podatność na przenikniecie wirusa w głąb skóry.
Rodzaje brodawek stóp
Na stopach występują dwa rodzaje brodawek wirusowych. Pierwszy typ to brodawki myrmecia (HPV1). Charakteryzują się tym, że występują pojedynczo, są głębokie i bardzo bolesne. Mają chropowatą powierzchnię, przypominającą kalafior. Po ich wyleczenu nawroty występują rzadko. Drugi typ to brodawki mozaikowe, te z kolei są bardziej powierzchowne i występują w skupiskach przypominając mozaikę. Leczenie ich jest długotrwałe i często występują nawroty.
Leczenie
Istnieje kilka sposobów leczenia brodawek. Zmiany w stadium początkowym można spróbować leczyć preparatami dostępnymi w aptece bez recepty. Zawierają w składzie kwasy, które mają za zadanie złuszczać brodawkę. Z metod domowych możemy jeszcze wymienić stosowanie jaskółczego ziela lub lapisu. Jeśli łagodne sposoby leczenia nie przynoszą rezultatów to pozostają nam pozostałe metody, są to:
– krioterapia, wymrażanie zmian skórnych ciekłym azotem,
– laseroterapia, polega na odparowaniu wiązki lasera zmian chorobowych wraz z niewielką – strefą skóry, która otacza brodawkę,
– elektrokoagulacja, polega na wypalaniu brodawek prądem,
– usunięcie chirurgiczne.