Jak wybrać bieżnie treningowe

0
1373

Bieganie to sport, który daje wiele korzyści. Pozwala nie tylko spalić kalorie, ale również zwiększyć wydolność oddechową i poprawić ogólną wytrzymałość organizmu.

Niestety, pogoda w naszym kraju nie sprzyja treningom na zewnątrz. Dlatego też wiele osób decyduje się na zakup bieżni treningowej, która pozwala ćwiczyć w domowym zaciszu. Aby jednak treningi były w pełni satysfakcjonujące bieżnia powinna być dopasowana do naszych potrzeb. Na co warto więc zwrócić uwagę podczas zakupu urządzenia? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Bieżnia domowa czy klubowa?

Obecnie na rynku możemy znaleźć bieżnie treningowe, które przeznaczone sa do użytku domowego oraz urządzenia stworzone z myślą o klubach i siłowniach. Jaką warto wybrać? Wszystko zależy oczywiście od tego czy zamierzamy ćwiczyć profesjonalnie czy wyłącznie hobbystycznie, od budżetu jaki posiadamy oraz ilości dostępnego miejsca. Bieżnie klubowe są często znacznie solidniejsze i bardziej wytrzymałe, wyróżniają się też lepszym wyprofilowaniem. Jednocześnie jednak są to urządzenia znacznie większe, które nie sprawdzą się np. w małym mieszkaniu. Są również droższe od domowych bieżni.

Mechaniczna czy elektryczna?

Podejmując decyzję o wyborze bieżni treningowej musimy zdecydować się na rodzaj urządzenia. Na rynku dostępne są urządzenia mechaniczne oraz elektryczne. Bieżnie mechaniczne, zwane również magnetycznymi to urządzenia o prostej konstrukcji, które są stosunkowo niedrogie. W przypadku tego rodzaju urządzeń pas biegowy uruchamiany jest siłą naszych mięśni. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą trenować hobbystycznie. Warto pamiętać jednak o tym, że bieżnie mechaniczne często nie zapewniają dobrej amortyzacji, nie są więc polecane osobom, które mają problemy ze stawami.
W przypadku bieżni elektrycznej pas biegowy napędzany jest silnikiem elektrycznym co pozwala na dowolne ustawianie prędkości i oporu. To urządzenia, które posiadają szereg dodatkowych funkcji, dzięki którym możemy zadbać o to by trening był optymalny dla naszych celów czy stanu zdrowia.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup bieżni treningowej powinniśmy zwrócić również uwagę na szereg parametrów, które wpływają na komfort, bezpieczeństwo oraz efektywność treningu. Wśród nich wymienić możemy maksymalne obciążenie (ważne szczególnie w przypadku osób ze sporą nadwagą), parametry pasa biegowego takie jak nachylenie, długość oraz szerokość, parametry silnika oraz zakres amortyzacji.

Dodatkowe funkcje

Decydując się na zakup bieżni treningowej warto mieć świadomość, że może być ona wyposażona w wiele różnego rodzaju dodatkowych funkcji. Przykładem może być bieżnia umożliwiając pomiar pulsu osoby trenującej. To idealne rozwiązanie dla osób, które mają problemy kardiologiczne. Bieżnia może również dokonywać szeregu innych pomiarów – prędkości biegu, liczby przebiegniętych kilometrów czy czasu trwania treningów. W nowoczesnych urządzeniach tego typu znajdziemy również gotowe programy lub ustawimy swój własny, który będzie odpowiadał naszym potrzebom i celom, które chcemy osiągnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here