buty do biegania

Bieganie to sport, który dla wielu osób stanowi idealny sposób na spędzanie wolnego czasu. Korzystnie wpływa na ich organizm, ale również pozwala na relaks i poprawia nastrój. Inni nie przepadają za tego rodzaju aktywnością fizyczną, jednakże przyczyną najczęściej jest złe przygotowanie i nieodpowiednie obuwie. Sprawdź, jakie należy wybrać, aby nie popełnić błędu i nie zrazić się już na samym początku.

Początki biegania? Nie nadwyrężaj się!

Wiele osób, chcąc poprawić swoją kondycję fizyczną, postanawia zająć się bieganiem, wychodząc z założenia, że nie jest to zbyt trudne i przecież każdy to potrafi. Bez przygotowania postanawiają wdrożyć swój plan w życie i bez wcześniejszych treningów czy też obuwia wyruszają na trasę lub bieżnię w klubie fitness. Niestety, takie praktyki najczęściej kończą się kontuzjami, a także sporą niechęcią do tego sportu.

Niektórzy traktują również ten sport jako sposób na szybką utratę wagi. Jednakże nieodpowiednie podejście do biegania sprawia, że osoba z dużą nadwagą może więcej stracić niż zyskać, jeśli nie zacznie od odpowiednich kroków i przygotowań. Przede wszystkim może to być dla niej bardzo bolesne doświadczenie ze względu na kontuzję i nadwyrężenie stawów.

Aby uniknąć tych przykrych sytuacji, należy zatem zaczynać powoli, od chodzenia, a potem krótkiego, spokojnego biegu. Niezbędne będą także odpowiednie buty.

Jakie powinny być buty do biegania?

Buty do biegania to podstawa w przypadku osób, które uprawiają ten sport. Wbrew pozorom nie wystarczą zwykłe buty, które można dostać w pierwszym z brzegu sklepie. Nie są one bowiem wykonane z odpowiednich tworzyw, zapewniających komfort i wygodę użytkowania. Nie chronią także w żaden sposób stóp i stawów. Buty dla biegaczy powinny przede wszystkim być dobrane pod kątem tego, w jakim terenie zamierzamy biegać i podczas jakiej pory roku – oczywiście, jeśli preferujemy treningi na świeżym powietrzu. Dzięki temu zyskamy pewność, że nie przewrócimy się na śliskim błocie czy zimą na śniegu. Warto także zwrócić uwagę na odpowiedni przepływ powietrza, bo w trakcie biegania stopy ulegają poceniu, co może skutkować odparzeniami i bolesnymi bąblami. Zdecydowanie obniżają komfort biegu, a w niektórych przypadkach wręcz go uniemożliwiają.

Kolejną ważną cechą w przypadku biegania jest amortyzacja, która pozwoli na uniknięcie wielu poważnych kontuzji, zwłaszcza w przypadku początkujących biegaczy. Powinna zapewniać poczucie miękkości i chronić stopy przed uderzeniem o podłoże, zarówno naturalne, jak leśna droga, jak i powierzchnię bieżni. W tym celu warto wybrać buty na grubszej, miękkiej i odpowiednio wyprofilowanej podeszwie, dedykowane do tego sportu.

Pierwsze biegi? O tym warto pamiętać!

Niewygoda, otarcia czy kontuzje potrafią skutecznie zniechęcić początkujących, dlatego od samego początku należy zdecydować się na buty dedykowane dla biegaczy. Decyzja o zakupie tańszego obuwia, w myśl zasady, że najpierw chcemy sprawdzić, czy ten sport nam się spodoba, może spowodować, że już po pierwszym biegu zrezygnujemy. Żeby tego uniknąć, należy dobrać odpowiednie buty.

Warto również przed rozpoczęciem treningów biegowych zaczynać od marszu, aby przygotować stawy do wysiłku, a dopiero z czasem zacząć bieg. Jest to niezwykle ważne w przypadku osób z dużą nadwagą, pragnących zrzucić zbędne kilogramy. Warto zwrócić się także o pomoc do profesjonalistów, którzy będą w stanie doradzić i pomóc podczas treningów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here