Pod pojęciem siemienia lnianego rozumie się nasiona lnu, które uchodzą za jeden z najpowszechniejszych środków zielarskich. W nim zawarte są rozmaite mikroelementy, do tego kwasy tłuszczowe, które mają przeciwdziałające hormonom fitohormony. Pełno w nich również bardzo zdrowych kwasów tłuszczowych. W konsekwencji tego siemię nadaje się do zastosowania w dziedzinie kosmetyki oraz medycyny naturalnej. O tym, w jakich przypadkach się znakomicie sprawdza, dowiecie się z poniższych fragmentów, do lektury których serdecznie zapraszamy.
Jelita
Siemię lniane gwarantuje właściwą perystaltykę jelit. Jest dobrym składnikiem dla osób z wrzodami, nadkwasotami i nieżytami.
Mózg
Opisywana roślina posiada bogactwo lecytyny, a w niej cholinę, jaka korzystnie wpływa na pracę ludzkiego mózgu. W efekcie ulega znaczącej poprawie pamięć długotrwała. Człowiek może się lepiej koncentrować i wyrabia się w nim zdolność utrzymywania uwagi.
Żołądek
Siemię przylega do ścianek żołądka, w konsekwencji czego doprowadza do ukojenia wszelkich podrażnień występujących w układzie pokarmowym. Doskonale nadaje się jako preparat stosowany przy leczeniu antybiotykami. Jest stosowną formą ochrony żołądka oraz umożliwia likwidowanie zaparć. Jest świetnie łagodzący wrzody i rozmaite bóle.
Cholesterol
Opisywane siemię lniane posiada olbrzymią ilość kwasów tłuszczowych, w tym między innymi pochodzących z grupy Omega-3. Ma także witaminę E. W konsekwencji tego możliwe jest usuwanie złego cholesterolu czyli LDL. W rezultacie organizm zostaje zabezpieczony przed zakrzepami naczyniowymi. Mniejsze jest również prawdopodobieństwo rozwoju miażdżycy. Obecność kwasów jest istotna na etapie wzmożonego rozwoju oraz wzrostu.
Menopauza
Warto wiedzieć, że w roślinie, która stanowi temat niniejszego poradnika obecne są fitoestrogeny – idealnie sprawdzające się podczas pierwszych negatywnych symptomów występowania u kobiet menopauzy. Wydaje się to mało prawdopodobne, ale jednak – siemię lniane potrafi skutecznie zastąpić hormonalną kurację. Musimy jednak pamiętać, że spożywanie tego składnika nie jest wskazane dla kobiet w ciąży, w momencie karmienia oraz u małych dzieci.
Infekcje
W siemieniu zawarty jest śluz w dużych ilościach. On doprowadza do złagodzenia suchego kaszlu, który jest uporczywy przy wszelkiego typu przeziębieniach. Wynika to ze zwiększenia wilgotności śluzówki. Bardzo skutecznym zabiegiem okazuje się robienie płukanek gardła z zastosowaniem siemienia.
Nowotwory
Znana specjalistka – doktor Budwig udowodniła, że istnieje szansa na leczenie siemieniem lnianym oraz olejem z nasion tej rośliny wytłaczanym na zimno. Taka kuracja pozwala na zwalczenie raka. Przekonało się o tym już wielu pacjentów wyżej wspomnianej inicjatorki niestandardowej terapii. Nie chodzi w tym przypadki o samoistne jedzenie siemienia, ale o to, żeby je dodawać do różnych innych wartościowych produktów takich jak miód, nabiał, owoce. W ten sposób notuje się lepszą przyswajalność siemienia.
Wygląd skóry i włosów
Poprzez leczenie siemieniem możliwe okazuje się także pozbycie się trądziku. To rewelacyjny sposób nawodnienia skóry suchej. W tym celu robi się charakterystyczne okłady. Często siemię jest także stosowane na włosy, ponieważ znajdujący się w jego nasionach śluz działa nawilżająco. To idealny sposób na zniszczone kosmyki. Ponadto w siemieniu dostępny jest także cynk, który także w dużym stopniu korzystnie oddziałuje na włosy, paznokcie i cerę w ogóle.