Krzewy ozdobne – jakie wybrać do ogrodu?

Krzewy ozdobne w ogrodzie są doskonałą alternatywą dla kwiatów. O ich dekoracyjności mogą świadczyć wytwarzane kwiaty lub liście. Należy jednak pamiętać, że nie każdy krzew sprawdzi się w danym ogrodzie, dlatego przed zakupem konieczne jest poznanie preferencji rośliny.

Krzewy ozdobne to popularny element wielu ogrodów. Można je wykorzystywać do tworzenia okazałych kompozycji, wrzosowisk lub w formie dekoracji oczek wodnych. Przed wybraniem krzewu ozdobnego do ogrodu należy zapoznać się z jego wymaganiami uprawowymi i pielęgnacyjnymi.

Krzewy ozdobne – czym się kierować przy wyborze?

Krzewy ozdobne doskonale prezentują się w każdym ogrodzie, a przy tym są łatwiejsze w uprawie niż kwiaty. Są chętnie wybierane nie tylko dzięki swoim walorom estetycznym i dekoracyjnym, ale również dzięki funkcjom praktycznym. Decydując się na krzewy ozdobne w swoim ogrodzie, należy wziąć pod uwagę warunki panujące w otoczeniu. Konieczne jest uwzględnienie stanowiska oraz rodzaju podłoża, na którym krzew będzie uprawiany. W zacienionych ogrodach sprawdzi się m.in. cis pospolity, mahonia pospolita oraz bez czarny. W zależności od typu gleby, w ogrodzie mogą pojawić się:

  • przy glebie o odczynie kwaśnym: azalie, różaneczniki, hortensje, magnolia,
  • przy glebie piaszczystej: jałowiec pospolity, berberys,
  • przy glebie ciężkiej, gliniastej: krzewuszka cudowna, kalina koralowa, magnolia.

Krzewy ozdobne – najpiękniejsze propozycje krzewów kwitnących

Krzewy ozdobne stanowią bogatą kategorię roślin. Za jedne z najpiękniejszych krzewów ogrodowych uznawane są hortensje bukietowe, preferujące żyzne i dobrze przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Hortensja bukietowa występuje w różnych wariantach kolorystycznych, a jej kwiaty zebrane są w duże baldachogrona. Inną propozycją krzewu ozdobnego do ogrodu jest ketmia syryjska, która w uprawie wymaga lekkiej, piaszczystej i próchnicznej gleby. Wytwarza kwiaty w różnych kolorach, m.in. białe, pomarańczowe, niebieskie, różowe, a nawet wielobarwne. Pięknym krzewem ozdobnym jest również pigwowiec japoński, który dobrze rośnie na każdym typie gleby ogrodowej. Jego dekoracją są pięciopłatkowe kwiaty o różowej lub pomarańczowo-czerwonej barwie. Pigwowiec japoński preferuje miejsca słoneczne, ale dobrze znosi również półcień. Walorem rośliny są jadalne owoce o kwaskowato-cierpkim smaku.

Krzewy ozdobne – o dekoracyjnych liściach

Krzewy ozdobne zawdzięczają swoje walory dekoracyjne nie tylko wytwarzanym kwiatom, ale również liściom. Jedną z propozycji krzewu o ozdobnych liściach jest bukszpan wieczniezielony. Cechuje się skórzastymi i ciemnozielonymi liśćmi, dobrze znosi cięcie i preferuje żyzną glebę o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. W Polsce często uprawianym krzewem o dekoracyjnych liściach jest także klon japoński. Posiada charakterystyczne głęboko powcinane liście, które w okresie jesiennym przebarwiają się na pomarańczowoczerwony lub intensywnie czerwony kolor. Klon japoński najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here