kuchnie w stylu włoskim

Aranżacja kuchni to nie lada wyzwanie. Wszystkie jej elementy powinny idealnie ze sobą współgrać, być eleganckie, odzwierciedlać gust właścicieli domu, i co najważniejsze, być funkcjonalne. Wybór stylów i rozwiązań jest ogromny. Można zdecydowwłoskie aranżacje kuchni są bardzo ładneać się na minimalistyczną kuchnię w stylu skandynawskim lub przytulną w stylu prowansalskim. Ciekawą propozycją może okazać się również kuchnia w stylu włoskim. Jak wygląda i jakie meble powinny w niej stanąć? Odpowiadamy.

Styl włoski

Włosi uwielbiają jedzenie i długie biesiadowanie przy stole, dlatego kuchnia w stylu słonecznej Italii jest urządzona przytulnie, ze smakiem i wygodnie. Oto kilka podstawowych cech stylu włoskiego:

  • Kolory są jasne, najczęściej jest to biały, kremowy i delikatne brązy z dodatkiem pastelowych róży lub turkusów.
  • Materiały to dary natury, czyli kamień, drewno i ceramika. Ten pierwszy przeważa we wszystkich włoskich aranżacjach. W kuchniach robi się z niego podłogi, blaty i wykończenia wnęk okiennych i drzwiowych. Często kamień występuje w formie surowej, nieoszlifowanej.
  • Wzory: Włosi lubią ornamenty i strojne dekoracje, dlatego wiele elementów aranżacji ma ozdobny charakter.

Kuchnia w stylu włoskim — meble

Meble kuchenne w stylu włoskim przypominają nieco te w stylu angielskim i klasycznym. Najczęściej mają jasny kolor i wykonane są z naturalnego drewna. Na szczególną uwagę zasługuje ich dekoracyjny charakter. Fronty szafek i nogi stołów są zdobione rzeźbieniami. Niekiedy kuchenna zabudowa jest wieńczona gzymsem. Meble kuchenne mają także eleganckie uchwyty lub okucia.

Najważniejszym meblem kuchennym we włoskiej aranżacji jest stół i ustawione obok niego krzesła. Stół jest duży, solidny i często rozkładany. Krzesła natomiast mają miękkie, tapicerowane siedziska i oparcia. Te meble stoją na kabriolowych lub rzeźbionych nogach.

Kuchnia w stylu włoskim — dodatki

Dodatki to bardzo istotny element aranżacji kuchni w stylu włoskim. To one uzupełniają wnętrze, nadając mu szyk i przytulność. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się tekstylia. Są to zasłony, obrusy i serwety z ozdobnym wzorem. Warto także uzupełnić aranżację o miękkie poduszki na krzesła. We włoskich aranżacjach wszechobecna jest również stylowa ceramika. Widać ją nie tylko pod postacią płytek, ale także jako eleganckie pojemniki na przyprawy i na akcesoria.

Kuchnia w stylu włoskim zachwyca strojnym charakterem i eleganckim połączeniem naturalnych materiałów z funkcjonalnym designem. Warto w ten sposób zaaranżować to pomieszczenie!

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Gdy tworzysz aranżację kuchnie pomyśl nad tym, czy wolisz pomieszczenie otwarte, czy zamknięte. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, które należy uwzględnić. Jeśli rozważasz projekt kuchni zamkniętej, nie musisz martwić się o zapachy przysmażanych potraw unoszące się po całym mieszkaniu. Taka kuchnia jest też łatwiejsza w aranżacji, a do tego nie musi być nieskazitelnie czysta, kiedy przyjdą goście. A jak będziesz odpoczywać w salonie, nie będą Ci przeszkadzać dźwięki, np. pracującej zmywarki. Trzeba też pamiętać, że kuchnia zamknięta ma swoje wady. Przede wszystkim, podczas wizyt gości, gospodarze przygotowujący posiłki są odizolowani od reszty towarzystwa. Zamknięte pomieszczenia wyglądają też na dużo mniejsze, niż są w rzeczywistości. Natomiast jeśli zastanawiasz się, jak urządzić małą kuchnię, postaw na otwarte pomieszczenie. Taka kuchnia wygląda przestronniej, a gdy przyjdą goście, cały czas będziesz uczestniczyć w ich rozmowie. W tym wypadku o wiele łatwiej jest też urządzić kuchnię z jadalnią. Boisz się, że w całym mieszkaniu będą unosić się zapachy gotowanych potraw? Jeśli zdecydujesz się na kuchnię otwartą, musisz już na samym początku zainwestować w dobry wyciąg kuchenny. W odprowadzaniu zapachów powinno pomóc również okno w kuchni. Trzeba też pamiętać o tym, żeby w pomieszczeniu zawsze zachować idealny porządek oraz aby aranżacja kuchni była spójna z salonem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here