Kupić czy wynajmować – oto odwieczny dylemat części studentów i ich rodziców. Planując studia w Gdańsku, musimy rozważyć kilka czynników – aktualne ceny, przyszłe perspektywy kariery w tym mieście oraz możliwą zmianę wartości mieszkania. Poniżej podsumowujemy najnowsze dane na każdy z tych tematów.
Cena wynajmu a cena zakupu
W Trójmieście ciągle pojawiają się nowe inwestycje mieszkaniowe. Gdańsk jako realna i symboliczna stolica całego regionu ma ich najwięcej. Z tego powodu mieszkanie w ciekawej lokalizacji równie łatwo można wynająć, jak kupić. Przyjrzyjmy się aktualnym cenom. Przeglądając oferty mieszkaniowe, szybko przekonamy się, że rozpiętość cenowa najmu jest duża – od kilkunastu złotych do nawet kilkuset za metr. Przyjmijmy koszt wynajmu na poziomie 50 złotych, czyli ok. 1500 zł miesięcznie za niewielkie mieszkanie o powierzchni 30 metrów kwadratowych. Koszt wynajmu, nie licząc opłat za media, za które płacili byśmy prawdopodobnie tyle samo we własnym mieszkaniu, to 18 000 złotych rocznie. Zakładając, że studia trwają 5 lat, na sam wynajem wydamy więc już 90 000 tysięcy. Czy to dużo? Spróbujmy odnieść tę kwotę do kosztu zakupu własnego M. Uśrednione dane, które publikuje portal Bankier.pl, pokazują, że w 2019 roku za metr mieszkania w Gdańsku trzeba zapłacić 7757 zł. Oszczędzając na kosztach wynajmu przez całe studia, możemy więc kupić blisko 12 metrów kwadratowych własnego mieszkania, więcej jeżeli wybierzemy tańszą lokalizację. To połowa własnej kawalerki lub własnego mieszkania.
Gdańsk – miasto nie tylko na studia
Studia w Gdańsku to wariant wybierany przez wielu maturzystów z całej Polski. Dzięki bogatej ofercie kształcenia, którą kierują do studentów Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska czy Akademia Muzyczna oraz liczne uczelnie niepubliczne działające w okolicy, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Perspektywy przyszłej pracy są równie ważne jak oferta edukacyjna dla osób rozważających zakup mieszkania. Wśród najważniejszych decyzji życiowych z pewnością jest ta, gdzie chcemy zamieszkać i co wybrać – wynajem czy nowe inwestycje mieszkaniowe. Gdańsk, z dobrze rozwiniętym rynkiem pracy, bezrobociem nieprzekraczającym 3% i wysokimi płacami, to miasto, gdzie wielu absolwentów zostaje na dłużej. W działających tu firmach zatrudnienie znajdują osoby poszukujące pracy w intratnych branżach, takich jak IT, obsługa klienta, czy produkcja. Swoje siedziby mają tu największe międzynarodowe firmy, takie jak Amazon czy Bayer, dzięki czemu inwestycja w mieszkanie może okazać się inwestycją na wiele lat.
Sprzedaż z zyskiem
Rynek nieruchomości w Polsce ciągle jest nienasycony – w całym kraju brakuje tysięcy mieszkań. W związku z tym ich ceny stale idą w górę. Mieszkanie zakupione np. 6 lat temu można dziś odsprzedać ze sporym zyskiem. Powinien o tym pomyśleć także przyszły student. Nawet jeżeli nie zdecyduje się pozostać na Wybrzeżu po zakończeniu nauki, będzie mógł sprzedać (lub wynająć) swoje stare mieszkanie. Po co płacić komuś, skoro możemy odkładać na własną przyszłość? Z tego względu warto monitorować nowe inwestycje mieszkaniowe. Gdańsk oferuje różne mieszkania, które warto zakupić, aby – z czasem – czerpać korzyści z ich odsprzedaży. Zysk pokryje wszystkie koszty, które trzeba ponieść, aby być właścicielem własnego lokum – np. koszty kredytu lub rodzinnej pożyczki.