Mucha domowa (Musca domestica) jest pospolitym owadem, który bardzo często i licznie odwiedza nasze domy. Szczególnie duża ich liczebność występuje w ciepłe dni, ponieważ jej cykl rozwojowy jest ściśle związany z temperaturą otoczenia. Im cieplej, tym szybciej pojawiają się formy dorosłe.
Mucha ma aparat gębowy typu ssąco-liżącego, który umożliwia jej pobieranie pokarmów zarówno konsystencji płynnej, jak i stałej. Suche pożywienie musi być uprzednio zwilżone za pomocą śliny i wstępnie za jej pomocą strawione. Pożywienie płynne muchy wsysają bezpośrednio. Czym żywi się mucha? Owady te preferują pokarm wilgotny i płyny, ale odżywiają się prawie wszystkimi produktami, którymi odżywia się także człowiek. Chętnie spożywają również substancje wydzielane przez człowieka i zwierzęta oraz gnijące i rozkładające się substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Muchy często żerują na odpadkach gospodarczych. Spożywają bardzo duże ilości pokarmu, w związku z czym także pozostawiają po sobie dużo odchodów. Wszystko to stanowi poważne niebezpieczeństwo dla człowieka, ponieważ bytując w składowiskach odpadów i śmietnikach mucha ma kontakt z ogromną liczbą bakterii. Mucha taka, dostając się do naszego domu i mając kontakt z pokarmem, może narazić nas na kontakt ze szkodliwymi zarazkami. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie żywności i mycie owoców i warzyw, które potencjalnie mogą mieć kontakt z muchami.
Warto wiedzieć, że muchy przenoszą drobnoustroje odpowiedzialne za choroby takie jak polio, tyfus, paratyfus, cholera, salmonelloza, gruźlica, czerwonka bakteryjna, tężec, dur brzuszny i wiele chorób pasożytniczych. Muchy biorą udział także w przenoszeniu i rozwoju różnych gatunków pasożytniczych nicieni.
Wiedząc, czym żywi się mucha, warto zabezpieczyć wnętrze mieszkania przed wizytą tych uciążliwych owadów. Z pomocą przyjdą siatki na okna i drzwi oraz preparaty odstraszające muchy. Pamiętajmy też o zabezpieczeniu żywności przed kontaktem z tymi niebezpiecznymi owadami.