Okulary żeglarskie – jakie wybrać?

0
2921

Aktywne spędzanie czasu nad wodą naraża nasze oczy na podwójne oddziaływanie promieni słonecznych. Przyczynia się do tego odbicie światła od tafli wody. Jak się chronić? Z pomocą przychodzi czapeczka z daszkiem, która zasłania oczy przed słońcem. Jest to częściowe zabezpieczenie, gdyż nie zabezpiecza nas przed odbijającymi się promieniami od wody. Konieczne jest noszenie specjalistycznych okularów żeglarskich z filtrami UVA, UVB i UVC.

Będąc z dala od brzegu, działanie szkodliwych promieni UV jest jeszcze bardziej szkodliwe. Odpowiednio dobrane okulary słoneczne zabezpieczą nas nie tylko przed promieniami słońca, ale także przed wiatrem i dostaniem się wody do oczu.

Budowa przeciwsłonecznych okularów żeglarskich.
Profesjonalne okulary słoneczne dla żeglarzy zbudowane są ze specjalistycznego materiału, odpornego na uszkodzenia mechaniczne – o które nie trudno na jachcie. Dostępne w sklepach marynistycznych, okulary żeglarskie wykonane są w specjalnej technice komór powietrznych, dzięki którym nie toną podczas wpadnięcia do wody. Ich kształt jest ściśle dopasowany do twarzy żeglarza, dzięki czemu wiatr ani woda nie dostaną się do oczu. Dzięki ścisłemu przyleganiu do twarzy, okulary stabilnie trzymają się na nosie i nie spadają nawet przy silnym wietrze.

okulary gill

Gdzie kupić dobre okulary dla żeglarzy?
Jak już wspomnieliśmy, najlepszym miejscem do kupna okularów są sklepy żeglarskie, które posiadają profesjonalne produkty specjalnie dostosowane do danej dyscypliny sportowej. Dobre okulary żeglarskie można także kupić w dużych sieciach handlowych. Będą tańsze, ale są to bez firmowe produkty. Posiadają co prawda wszystkie niezbędne filtry UV, ale ich kształt i jakość jest daleka od ideału. Dodatkowo każdy żeglarz wie, że marynistyczne produkty to nie tylko jakość, ale także prestiż. Dbaj o swoje oczy, prestiż i zaopatruj się w dobrych sklepach żeglarskich. O sklepach żeglarskich poczytasz na gorlice24.pl/pl/661_materialy_partnera/7669_sklep_zeglarski_od_kuchni.html. Wizyta w sklepie okulistycznym skutkować będzie dobraniem okularów z dobrymi filarami UV, ale rzadko kiedy trafimy tam na modele osłaniające oczy przed wiatrem i wodą. Zdecydowanie odradzamy zakupu tanich okularów słonecznych w miejscach takich jak bazary, stragany. Takie okulary nie posiadają wymaganych filtrów chroniących oczy przed szkodliwym oddziaływaniem promieni słonecznych. Noszenie takich okularów przez cały dzień na pełnym słońcu może nieodwracalnie uszkodzić nasze oczy. Rekomendujemy używanie markowych okularów z filtrami UVA, UVB i UVC. Według miesięcznika branżowego, najlepsze są okulary marki Gill Marine. Jest to angielska firma marynistyczna, zaopatrująca żeglarską kadrę narodową Wielkiej Brytanii.

Cena okularów żeglarskich.
Porządne okulary dla żeglarzy w sklepie marynistycznym kosztują około 200 – 350 zł. Są to profesjonalne okulary od światowej klasy producentów. Tańsze będą okulary w sportowych sieciach handlowych. Ich cena kształtuje się od 90 do 150 zł. Są to bez firmowe okulary z dobrymi filtrami UV. Ceny widełek zależą od modelu i ich wykonania. Najdroższe są okulary z najnowszej kolekcji, najtańsze starsze modele. Jak więc widzimy cena nie świadczy o rodzaju zabezpieczenia, jedynie od kolekcji i co się z tym wiąże wyglądzie. Co by nie mówić wygląd okularów słonecznych jest bardzo ważny, gdyż jest pierwszą rzeczą jaka rzuca się w oczy. Najtańsze są okulary udające przeciwsłoneczne. Ich cena waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Dodatki do okularów.
Decydując się na kupno nie tanich okularów słonecznych, warto zabezpieczyć je przed zniszczeniem czy zgubieniem. Pomocne nam będą paski do okularów, dzięki którym okulary nie spadną na ziemię. Dodatkowo ochronę przed zniszczeniem czy zgubieniem zapewni nam etui na okulary.

Źródło: poradnik na blogu https://www.mazuria.com/blog/okulary-zeglarskie-7-waznych-cech.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here