Planowanie kuchni na wymiar

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Spędza się w nim zwykle najwięcej czasu, ale też wykonuje najwięcej czynności. Gotowanie, pieczenie, zmywanie. Do tych wszystkich czynności potrzebne jest miejsce, ale też dobre rozplanowanie. Warto zastanowić się, jakie praktyczne elementy przydadzą się w kuchni i jak rozmieścić całość, aby dobrze się tam pracowało.

Zalety kuchni na wymiar

Kuchnia na wymiar to jednocześnie wyzwanie, ale i doskonały sposób na to, żeby zaplanować rozmieszczenie mebli i sprzętów. Dzięki temu poruszanie się po kuchni i wykonywanie codziennych czynności będzie wygodniejsze.

Jak zaaranżować kuchnię?

Na sam początek trzeba ustalić wymiary pomieszczenia. Od podłogi do sufitu oraz długości ścian. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na co możemy sobie pozwolić, a co może pozostać jedynie w sferze marzeń. Oczywiście nawet niewielka ilość przestrzeni może zostać zagospodarowana tak dobrze, że zmieści się wszystko, co potrzebne i co wymarzone w kuchennej przestrzeni.

Następnie trzeba ustalić, jaki układ mebli sprawdzi się najlepiej. Tutaj koniecznie trzeba wziąć pod uwagę kształt pomieszczenia. Jeśli są skosy, załamania, to wiadomo, że w takim miejscu nie da się postawić lodówki czy powiesić szafki. Tam najlepiej będzie postawić szafki stojące – najlepiej głębokie (w zależności od tego, jak niski jest skos). Potem można już decydować o tym, jak szczegółowo zostanie wszystko rozmieszczone. Najważniejsze, aby całość była funkcjonalna. W tym miejscu jest też czas na ustalenie, które sprzęty AGD będą zabudowane, a które będą mieć osobną przestrzeń. To również wpłynie na funkcjonalność, ale przede wszystkim na estetykę zachowaną w całym pomieszczeniu.

Kuchnia na wymiar sprawdzi się w takich przypadkach najlepiej. Dzięki temu będzie można samodzielnie zdecydować, co i jak będzie rozstawione, a przez to jak będziemy w kuchni funkcjonować.

Kuchnia na wymiar – o czym pamiętać?

Jeśli kuchnia na wymiar, to trzeba wiedzieć o kilku zasadach, jakich należy przestrzegać. Warto pamiętać, żeby blaty były wysokie – dostosowane do wzrostu domowników. Jeszcze parę lat temu standardową wysokością blatu było 85 cm. Dziś ta norma ulega zmianie. Jednak jeśli taka wysokość odpowiada Tobie i członkom Twojej rodziny, to jak najbardziej przyjmij ją w swoich planach.

Kuchenka nie powinna być ustawiona w rogu pomieszczenia. Musi być po prostu dostępna z każdej strony. Po obu jej stronach natomiast powinny być umieszczone blaty. Kuchenka i zlewozmywak powinny być ustawione na jednej ścianie i rozdzielone blatem w myśl zasady, że najpierw się myje, potem się kroi, a następnie wrzuca na patelnię. Jeśli będą w większej odległości od siebie lub – co gorsza – na przeciwległych ścianach, wówczas przenoszenie garnka z ziemniakami do zlewu będzie niewygodne, a nawet niebezpieczne. Trzeba pamiętać, aby nie tylko ułatwiać sobie czynności, ale też by zapewnić sobie bezpieczeństwo przy użytkowaniu kuchni.

Kuchnia na wymiar może spełnić wszystkie oczekiwania oraz mieć bardzo praktyczne rozwiązania.

Materiał mógł powstać dzięki firmie Fawre, w której ofercie jest funkcjonalna oraz stylowa kuchnia na wymiar Sopot to miasto Twoich spełnionych marzeń!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here