Microsoft oferuje użytkownikom duży wybór licencji Windows 11, które różnią się różnymi parametrami. Na przykład pod względem ceny. Warto poznać cechy licencji Windows 11, aby wybrać najlepszą opcję dla siebie. Pozwoli to na zakup systemu operacyjnego, który będzie działał bez problemów na komputerze o określonej konfiguracji bez przepłacania.
Poniżej wyjaśnimy różnice pomiędzy licencjami OEM i innymi licencjami Windows 11 oraz podpowiemy jak wybrać odpowiednią wersję systemu operacyjnego. Informacje te przydadzą się zarówno początkującym, jak i doświadczonym użytkownikom. Jeśli ktoś zamawia komputer po raz pierwszy, będzie mógł kupić klucz Windows 11 z jasnym zrozumieniem słabych i mocnych stron systemu operacyjnego. Doświadczeni właściciele komputerów mogą łatwo porównać OEM Windows 11 z zainstalowanym systemem i zdecydować, która opcja jest bardziej korzystna.
Czym jest Windows 11 Home OEM 32/64
OEM tłumaczy się jako „producent oryginalnego sprzętu”. Jest to nazwa licencji przeznaczonej dla instalatorów systemów operacyjnych w komputerach i laptopach. System operacyjny jest stosowany tylko do jednego urządzenia. Podczas instalacji system jest zapisywany w BIOS-ie. Dlatego w przyszłości niemożliwe jest przeniesienie licencji OEM systemu Windows 11 na inny komputer.
Oprócz OEM, nabywcom oferowane są inne opcje licencjonowania. Zazwyczaj są to ESD i FPP. Wśród tych licencji OEM jest uważana za najbardziej przystępną cenowo, chociaż rzadko jest sprzedawana zwykłym użytkownikom. Najczęściej ludzie kupują Windows 11 OEM preinstalowany wraz ze sprzętem. ESD i FPP są zawsze sprzedawane oddzielnie od komputera. Dlatego właściciele urządzeń muszą samodzielnie zainstalować i aktywować system operacyjny.
Zalety Windows 11 Home OEM 32/64
Istnieje kilka powodów, dla których warto zamówić klucze aktywacyjne Windows 11 Home OEM:
- przystępna cena;
- możliwość sprzedaży wraz z komputerem;
- pełna funkcjonalność.
Główną zaletą takiego licencjonowania jest niski koszt. W porównaniu do licencji FPP i ESD, licencje OEM są sprzedawane znacznie taniej. Jeśli kupujący ma bardzo ograniczony budżet, ale chce kupić nowoczesny system operacyjny, zaleca się zamówienie Microsoft Windows 11 Home OEM.
Chociaż licencja OEM jest powiązana z konkretnym urządzeniem po instalacji, nie oznacza to, że nie można jej sprzedać lub podarować. Należy to po prostu zrobić wraz ze sprzętem.
Chociaż licencja OEM ma kilka ograniczeń, nie mają one nic wspólnego z funkcjonalnością systemu operacyjnego. Po zainstalowaniu system operacyjny będzie działał płynnie. Właściciel licencji Windows 11 będzie otrzymywać regularne aktualizacje. Pod względem wydajności systemu licencjonowanie OEM nie różni się od FPP i ESD.
Wady Windows 11 Home OEM 32/64
Przed zakupem tej licencji warto poznać jej wady:
- brak możliwości przeniesienia na inny komputer
- brak wsparcia ze strony Microsoft.
Jeśli aktywujesz Windows 11 Home OEM na swoim komputerze, system zostanie zarejestrowany w BIOS-ie. Dlatego nie można później ponownie zainstalować systemu operacyjnego na innym urządzeniu. Problemy pojawią się nawet w przypadku aktualizacji sprzętu. Użytkownik będzie mógł wymienić pamięć RAM, kartę graficzną, dysk twardy lub półprzewodnikowy w komputerze. Jeśli jednak zainstaluje nową płytę główną lub procesor, licencja przestanie działać.
Również posiadacze Microsoft Windows 11 Home OEM mogą mieć problemy z pomocą techniczną. Ta licencja jest przeznaczona dla instalatorów systemu operacyjnego, a nie użytkowników. Jeśli ktoś kupuje preinstalowany system wraz z komputerem, wsparcie techniczne powinno być zapewnione przez dostawcę sprzętu. Gdy ktoś kupuje licencję OEM oddzielnie i instaluje ją, technicznie rzecz biorąc, to do niego należy obsługa systemu.
Jak wybrać odpowiednią licencję Windows 11 Home
Przede wszystkim warto określić, gdzie użytkownik będzie stosował system operacyjny. Na przykład, osoba zamawia klucze aktywacyjne Windows 11 Home, aby zainstalować system na swoim starym komputerze. W takiej sytuacji licencja OEM nie jest zbyt korzystna. Po zakupie nowego komputera nie można go ponownie wykorzystać. Zaleca się zamówienie licencji OEM, jeśli dana osoba zamierza korzystać z komputera z tym systemem przez co najmniej kilka lat.
Licencje OEM są również korzystne dla początkujących użytkowników, którzy kupują swój pierwszy komputer z preinstalowanym systemem operacyjnym. W takim przypadku nie trzeba samodzielnie aktywować systemu Windows 11 Home.
Wybierając licencję, należy wziąć pod uwagę dostępny budżet. Czasami użytkownicy mają możliwość zakupu tylko Windows 11 OEM. W takiej sytuacji dostępne są dwie opcje. Jeśli właściciel komputera nie zamierza aktualizować sprzętu w najbliższych latach, zalecamy zakup licencji OEM. Jeśli planowany jest zakup nowego komputera, bardziej opłacalne jest zamówienie Windows 11 FPP lub ESD. Licencje te kosztują więcej, ale można je przenosić z jednego urządzenia na drugie.
Zalecenia dotyczące wyboru licencji Windows 11 Home OEM 32/64
Kiedy użytkownik zamierza zamówić Microsoft Windows 11 Home OEM, musi określić, czy zamierza zainstalować 32-bitowy czy 64-bitowy system operacyjny na swoim komputerze. Opcje te różnią się rozmiarem obsługiwanej pamięci RAM.
W systemie 32-bitowym zdefiniowano nie więcej niż 4 GB pamięci RAM. Ilość ta jest wystarczająca do działania systemu, ale niewystarczająca dla aplikacji wymagających dużej ilości zasobów.
64-bitowy system operacyjny pozwala na wykorzystanie więcej niż 4 GB pamięci RAM. Dlatego właściciel komputera może z łatwością zainstalować 8, 16 lub 32 GB pamięci RAM, aby uruchamiać różne gry i aplikacje wymagające dużej ilości zasobów.
Jeśli komputer ma 64-bitowy procesor, zaleca się zakup 64-bitowej licencji Windows 11. Jeśli ta opcja nie jest dostępna, pozostaje 32-bitowy system operacyjny.
Podsumowanie
Licencjonowanie OEM jest najbardziej przystępną cenowo opcją uzyskania nowoczesnego systemu operacyjnego od Microsoft. Taka licencja jest korzystna dla tych, którzy nie chcą samodzielnie instalować systemu operacyjnego lub po prostu chcą zaoszczędzić pieniądze. Niski koszt jest rekompensowany brakiem wsparcia technicznego. Można ją uzyskać tylko od dostawcy sprzętu przy zakupie preinstalowanego systemu Microsoft Windows 11 Home OEM.