Płyty ażurowe

0
2777

Płyty ażurowe robione są z betonu. Technologia ich tworzenia zakłada stosowanie form które wypełnia się odpowiednio dostosowaną mieszanką. Masę zostawia się w matrycach do lekkiego procesu stężenia. Następnie wyjmuje się płyty aby mogły utwardzić się na świeżym powietrzu. Stworzony produkt jest pewnego rodzaju betonowej kraty którą stosuje się między innymi do wykładania miejsc parkingowych, wzmacniania nasypów i różnego rodzaju brzegi np. stawowe.

Także ażurowe płyty używa się do budowy podjazdów ścieżek spacerowych, tarasów czy też skwerów.  Wykłada się w ogrodach aby móc umocnić podłoże dla roślin  a także w  trudnych terenach więc wykładanie tego rodzaju płyt jest wręcz zbawienne ! Producenci wyróżniają ogólnie w swoich własnych ofertach dwa rodzaje płyt, zbrojone i zwykłe. Kratownice można uzyskać w różnych dostępnych kolorach i wzorach oczek. Zazwyczaj udostępnione są w formie kształtu prostokątnego.

 Jak stosować płyty ?

Żeby można było  wyłożyć wyznaczony odcinek  ażurowymi płytami teren  należy nienagannie  odpowiednio przygotować i  podbudować. Bez tego procesu kratownice po jakimś czasie mogą zacząć pękać bądź zaczną ześlizgiwać się poza określony obrys. Najważniejszym punktem podłoża pod płyty jest to aby obszar był odpowiednio wyrównany. Kratownice nigdy nie będą nadawać się do podjazdu wypełnionego różnymi wybojami czy też nawet kretowiskami.

Na spodzie trzeba wyłożyć włókninę, w następnym etapie grubą warstwę tłucznia około 25 cm i również piasek. Gdy podłoże zostanie w ten sposób przygotowane, można wykładać płyty ażurowe. Tworzenie kratownic pozwala na wypełnienie niezapełnionych pustych przestrzeni które znajdują się wewnątrz betonowego wzoru. Przeważnie można zasypać je kruszywem bądź nawet trawą  Aby trawa mogła obrastać na parkingach wymaga żyznego podłoża dlatego w tym celu przestrzenie w kratownicach wypełnić można specjalną ziemią stosowaną do trawników albo mieszanką piasku z torfem bądź kompostem.

 Jakie są zalety stosowania płyt ażurowych?

Podjazdy tworzone z tego rodzaju płyt posiadają kilka ciekawych zalet które mogą pozwolić skutecznie konkurować z między innymi kostką brukową.
Przyjaźń z naturą !   Ażurowe płyty jak zostało wspomniane wcześniej można obsiać trawą co wspomaga wzmocnić powierzchnię zielonych terenów wśród natury. Obecnie odczuwalny jest niedosyt zielonych terenów więc każda zielona powierzchnia jest na wagę złota.
Lepszy wygląd własnej działki ! Wzory które oferowane są dzięki ażurowym płytą pozwalają miejsca wypełnić kruszywem co pozwala zakryć podjazd wybudowany z betonu. Dzięki temu manewrowi podjazd nie wygląda zbyt masywnie a także sztucznie i z korzyścią wpływa to na estetykę działki.
Wchłanianie opadów deszczowych!. Budowa płyt czyli dokładnie te miejsca które są pomiędzy kratami pozwalają wchłaniać wodę, zwłaszcza przy silnych opadach w porze letniej. Dzięki temu w niższych terenach w podjeździe woda po prostu zanika do gruntu.

Przykładowe płyty ażurowe

Przykładowy rozmiar płyty ażurowej 40 x 60 x 8 cm. Waga brutto 27 kg
W jakiej cenie można uzyskać jedną sztukę takiej płyty ? Szacuje się że można pozyskać za 7,98 PLN za sztukę. Kolory jakie można uzyskać to przykładowe szary, czerwony grafitowy. Jakościowo płyty ażurowe są najbardziej wytrwałe, potrafią przetrwać niejedną srogą zimę. W naszej firmie wypełnione są solidnym betonem !.

Są proste w układaniu co można wykonać samemu bez zatrudniania zbędnych robotników. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze koloru ? Szary kolor idealnie komponuje się z zielenią i nie pozostawia różnego rodzaju brudów.

Źródło: http://mstal24.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here