Podnośniki nożycowe

Podnośniki nożycowe są jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów zwyżek. Jednak nie wszystkie modele równie dobrze sprawdzają się w każdej pracy. Czym się kierować, żeby wybrać podnośnik nożycowy optymalnie dobrany do stawianych przed nim zadań?

Podstawowe kryterium: nie wysokość, ale napęd?

Za najważniejszą cechę podnośników nożycowych zwykło się uznawać ich zasięg. I na pewno ma on kardynalne znaczenie, ale dobrze dobrana wysokość robocza nie zda się na nic, jeśli nie uda się podnośnikiem dotrzeć w wyznaczone miejsce. O ile w przypadku prac w magazynach czy innych wnętrzach, ale też ogólnie na utwardzonej powierzchni, nie będzie to wielkim problemem, to warto zwrócić uwagę na terenowy podnośnik nożycowy.

Są to modele wyposażone w silniki spalinowe, ale przede wszystkim posadowione na stabilnym podwoziu i mocnych kołach z agresywnymi oponami. Taka konstrukcja pozwala na ich użycie na mniej stabilnym podłożu. Często dodatkowo mają wysuwane platformy, które pozwalają na wykonanie pewnych prac, nawet gdyby nie udało się podjechać idealnie w wyznaczone miejsce. O ile zatem zasięg będzie miał wielkie znaczenie, to w pewnych przypadkach wybór trzeba zacząć od innych cech.

Jaka wielkość platformy będzie odpowiednia?

Platforma robocza decyduje o tym, czy dany podnośnik będzie zapewniał bezpieczne i komfortowe warunki wykonania pracy. Spora część podnośników nożycowych ma stosunkowo niewielką platformę, która jest wystarczająca, pod warunkiem że można właściwie zorientować podnośnik w przestrzeni i nie zabiera się na górę na przykład większej ilości narzędzi. Jeśli jednak trzeba zapewnić sobie większą swobodę, warto postawić na modele z dwu lub trzystopniowo rozsuwanymi platformami. Takie opcje są dostępne także w tańszych modelach z relatywnie niedużą wysokością podnoszenia, więc jest to rozwiązanie, które powinno przynajmniej zostać przemyślane przez sporą grupę klientów.

Sprawdź opcje diagnostyczne

Przy zakupie podnośnika nożycowego trzeba brać pod uwagę, że są to urządzenia dość skomplikowane, wymagające odpowiedniej konserwacji. To oznacza, że dobrze jest dysponować także odpowiednimi narzędziami diagnostycznymi. Ponieważ ich koszt jest znaczny, producenci wyposażają swoje podnośniki w interfejsy diagnostyczne lub nawet wbudowane systemy autodiagnostyki, co skraca czas potrzebny na identyfikację problemów lub ułatwia regularne przeprowadzanie prac konserwacyjnych. Choć jest to szczególnie ważne w firmach, w których podnośnik nożycowy pracuje maksymalnie często, to nawet przy bardziej elastycznym harmonogramie prac dobrze jest mieć opcję wcześniejszego sygnalizowania potencjalnych problemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here