Podwieszany sufit z PCW

Podwieszane sufity to niekwestionowany hit współczesnego budownictwa. Coraz więcej ludzi wykańcza właśnie w ten sposób swoje mieszkania. Wśród materiałów używanych do tworzenia tego rodzaju sufitów bardzo popularne są płyty z PCW spienionego. Podobnie jak pokrewne im płyty z PCW twardego, wykazują one świetne właściwości, a ponadto nadają się zarówno do profesjonalnego, jak i samodzielnego montażu. Czy warto postawić właśnie na PCW, tworząc sufit podwieszany? A jeśli tak, to dlaczego?

Sufit podwieszany – wady i zalety

Sufit podwieszany to konstrukcja z płyt montowanych na stelażu. Kiedyś miał za zadanie głównie ukryć wystające okablowanie w pomieszczeniach biurowych, dziś najczęściej pełni rolę elementu dekoracyjnego w prywatnych mieszkaniach i domach. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku dużych przestrzeni. Pomniejsza je optycznie, wycisza, a także zmniejsza jakże istotną powierzchnię grzewczą. Przy takim suficie łatwo jednak przesadzić i uzyskać efekt kiczu, dlatego projektując wygląd i ilość konstrukcji, należy zachować umiar. Nie warto też decydować się na niego w małym pokoju. Takie czynniki jak koszt, łatwość montażu będą natomiast zależne od materiału wybranego do wykonania sufitu. Inaczej zachowają się płyty z PCW spienionego, inaczej płyty z PCW twardego, a jeszcze inaczej płyty gipsowe.

Dlaczego warto rozważyć płyty z PCW spienionego lub twardego?

Płyty z polichlorku winylu pozwalają na stworzenie tzw. sufitu panelowego. Panele umieszcza się na konstrukcji z profili metalowych. Szczelinę powstałą pomiędzy takimi panelami można pozostawić pustą lub umieścić tam profile wypełniające. Niewątpliwą zaletą sufitu panelowego jest łatwość montażu. Nawet majsterkowicz amator powinien sobie poradzić z montażem samodzielnie bez konieczności zwracania się o pomoc do fachowców. Warto wiedzieć, że płyty z PCW spienionego są bardzo trwałe, a zarazem lekkie. Nie obciążają więc zanadto stropu. Płyty z PCW twardego mają zaś nieco lepsze parametry techniczne. Mają większą gęstość, są bardziej elastyczne i odporne. Poleca się więc je każdemu, kto trwałość konstrukcji stawia na pierwszym miejscu.

Podsumowanie – kto powinien wybrać płyty z PCW twardego lub spienionego na sufit podwieszany?

Sufity podwieszane będą zapewne montowane w coraz większej ilości mieszkań. To nie tylko modny element dekoracyjny, ale i sposób na zmniejszenie wydatków za eksploatację mieszkania. Każdy, komu zależy na prostym montażu konstrukcji, a jednocześnie nie chce rezygnować z bogatych możliwości aranżacyjnych, z powodzeniem może sięgnąć po płyty z PCW (twardego lub spienionego). Wytwarzane z nich panele sufitowe będą stanowiły idealne dopełnienie pozostałych elementów aranżacji wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here