Projekty domów nowoczesnych

Domy utrzymane w nowoczesnym stylu spotkać można coraz częściej, nawet w niewielkich miejscowościach. Są one nie tylko komfortowe, ale posiadają również elegancki, stylowy wygląd oraz dużą energooszczędność. Nic dziwnego, iż ciekawe projekty domów nowoczesnych, na przykład z dachem dwuspadowym i poddaszem użytkowym cieszą się taką popularnością. W nowoczesnych domach stosowane są naturalne materiały, a same domy są bardziej otwarte od klasycznych budynków, o czym świadczą choćby panoramiczne przeszklenia. Jakie projekty domów nowoczesnych cieszą się największą popularnością?

Projekty domów – jakie są cechy domów nowoczesnych?

Najczęściej obecnie przeglądane są projekty domów nowoczesnych z basenem, w których jest miejsce dla jednej lub dwóch rodzin. Domy te są bardzo ekonomiczne, i jeśli pozwalają na to warunki zabudowy, konkretne rozwiązania stosowane są już od samego początku budowy. Nowoczesne domy parterowe posiadają prostą bryłę oraz konstrukcję dachu – zazwyczaj mają płaski dach lub dach dwuspadowy. Prosta bryła zwiększa komfort użytkowania dzięki likwidacji mostków termicznych, natomiast kąt nachylenia dachu pozwala na poprawę parametrów cieplnych i ograniczenia strat ciepła. Jeśli zdecydujemy się na rodzaj dachu dwuspadowy, będziemy mogli zamocować na nim panele fotowoltaiczne, które w znaczący sposób ogranicza zużycie energii. Nowoczesne domy pozwalają także na oryginalne rozwiązania technologiczne oraz wykorzystanie nietypowych materiałów.

Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych – jak powinny wyglądać?

Projekty domów jednorodzinnych pokazują tendencję do minimalizmu, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich walorów estetycznych. Projekty domów nowoczesnych parterowych oparte są na koncepcji „stodoły”, charakteryzujące się dwuspadowym dachem, budową domu przypominająca właśnie „stodołę” oraz minimalistycznym wyglądem. Domy budowane w stylu nowoczesnym pozbawione są balkonów, wykuszy czy dachów o skomplikowanych kształtach – wszystko to po to, by zachować maksymalną energooszczędność. Można zauważyć tendencję do szukania projektów, zawierających zestaw nowoczesnych instalacji, pozwalających na samodzielne zaspokojenie indywidualnych potrzeb energetycznych – dom taki jest całkowicie autonomiczny.

Projekty domów nowoczesnych – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Pierwsza rzeczą, na jaką zwraca uwagę osoba przeglądająca projekty domów parterowych, jest ich wygląd. Jest to oczywiście bardzo ważne, jednak zależy to także od kształtu działki, który uniemożliwia wykorzystanie nowoczesnych projektów domów. Jeśli mamy wąską działkę, problemem będzie postawienie budynku w kształcie litery L, który nadaje się do zamieszkania przez kilkuosobowa rodzinę, ze względu na niewielką powierzchnię. Być może nie będą mogły być uwzględnione projekty garaży, co znacznie skomplikuje proces budowy i późniejsze użytkowanie budynku. Rozwiązaniem mogą być wówczas domy piętrowe, posiadające duże przeszklenia. Odpowiednio dobrana powierzchnia użytkowa pozwoli na czerpanie pełnej satysfakcji z mieszkania w takim domu przez każdego z domowników.

Ciekawe rozwiązania wśród domów nowoczesnych

Domy nowoczesne, oprócz szeregu typowych cech posiadają również nietypowe rozwiązania, charakterystyczne dla stylu nowoczesnego. Wymarzony dom z płaskim dachem może posiadać elementy zapożyczone ze stylu industrialnego lub skandynawskiego, które świetnie komponują się z minimalizmem aranżacji budynku. Współczesny design pomieszczeń współgra z ich nietypowym rozmieszczeniem – sypialnia posiada własną łazienkę i garderobę, a kuchnia i jadalnia łączą się z salonem. Wśród projektów domów nowoczesnych są i takie, które uwzględniają domową siłownię, saunę czy spiżarnię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here