Mokry kaszel

Kaszel mokry jest następstwem kaszlu suchego. Charakterystyczne dla niego jest to, że przebiega z odkrztuszaniem wydzieliny, która zalega w drogach oddechowych. Choć jest to pozytywny objaw, to mimo wszystko bywa mocno uciążliwy. W leczeniu kaszlu mokrego można stosować m.in. syrop o wykrztuśnym działaniu. Co na mokry kaszel da najlepsze efekty? Jakie domowe sposoby na kaszel mokry warto stosować? Odpowiadamy!

Kaszel mokry i towarzyszące mu objawy

Mokry kaszel jest charakterystycznym objawem różnych chorób dróg oddechowych, ale rzadko kiedy jedynym. Zazwyczaj towarzyszą mu jeszcze inne symptomy jak np. katar. Ciągłe odkasływanie gęstej i mokrej wydzieliny może powodować ból gardła i ból w klatce piersiowej. Chorzy nierzadko cierpią z powodu duszności. Przewlekły mokry kaszel u dorosłych może nawet powodować wymioty.

W przypadku kaszlu mokrego ważne jest, by odkrztuszać i odpluwać flegmę (plwocinę). W przeciwnym razie będzie ona trafiać do żołądka i powodować jego podrażnienie, co jest powodem nudności i wymiotów.

Przyczyny mokrego kaszlu

W wielu przypadkach przyczynę mokrego kaszlu można bardzo łatwo określić na podstawie wyglądu plwociny. Flegma może mieć zabarwienie:

  • białawe – może wskazywać na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
  • przezroczyste – wydzielina typowa dla infekcji wirusowych,
  • zielonkawe – może wskazywać na infekcję o podłożu bakteryjnym (różne choroby dróg oddechowych np. zapalenie płuc, zatok czy oskrzeli),
  • krwiste (krwioplucie) – mogą ją powodować takie choroby jak bakteryjne zapalenie płuc, rozstrzenie oskrzeli, zapalenie oskrzeli, gruźlica czy rak płuc.

Podczas wywiadu lekarz z pewnością zapyta o wygląd plwociny, gdyż wiedza na ten temat ułatwi mu postawienie właściwej diagnozy.

Kaszel mokry – jak leczyć?

W przebiegu mokrego kaszlu stosuje się leki o działaniu wykrztuśnym. Niewskazane są leki przeciwkaszlowe, które hamują kaszel. Akurat w tym przypadku jest on pozytywnym zjawiskiem, gdyż umożliwia oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny.

Na mokry kaszel u dorosłych stosować można preparaty Deflegmin. Rodzina Deflegmin obejmuje syrop, krople i tabletki. Deflegmin kapsułki charakteryzuje się przedłużonym uwalnianiem i stosuje się go w ostrych i przewlekłych chorobach płuc oraz oskrzeli przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych. Preparat zwiększa produkcję śluzu w drogach oddechowych i ułatwia jego transport, dzięki czemu łatwiej jest go odkrztuszać.

Lek Deflegmin należy stosować doustnie po posiłku, popić niewielką ilością wody. Jeśli po upływie od 4 do 5 dni przyjmowania preparatu nie nastąpi poprawa stanu zdrowia, wskazana jest wizyta u lekarza. Należy pamiętać, że Deflegmin to lek, dlatego przed zażyciem należy zapoznać się z treścią ulotki lub skonsultować z lekarzem albo farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu i zdrowiu.

Domowe sposoby na mokry kaszel u dorosłych

Oprócz syropu na kaszel mokry dla dorosłych warto też zastosować domowe sposoby, które ułatwią odkrztuszanie i przyspieszą powrót do zdrowia. Większość z nich jest prosta do wykonania i nie wymaga dużego nakładu środków.

Mokry kaszel w nocy u dorosłych może wskazywać na to, że powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche. Wtedy warto zastosować nawilżacz powietrza lub tańszą alternatywę – położyć mokry ręcznik na ciepłych kaloryferze. Istotna jest także pozycja do snu – głowa powinna być lekko uniesiona, co ułatwi odkrztuszanie.

Na kaszel mokry polecane są inhalacje na bazie olejków eterycznych – rozrzedzają zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i rozszerzają drogi oddechowe, co ułatwia odkrztuszanie. Oprócz tego można jeszcze smarować plecy maścią rozgrzewającą i zabieg ten połączyć z oklepywaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here