Wędkarstwo spinningowe wymaga nie tylko dużej wiedzy na temat techniki łowienia. Bardzo istotną kwestią jest także dobór odpowiedniego sprzętu wędkarskiego. Chcąc skutecznie zapolować na drapieżniki takie jak szczupak, okoń, sandacz czy sum warto przyjrzeć się bliżej kwestiom związanym z właściwym doborem sprzętu oraz głównym kategoriom wędkarstwa spinningowego.
Jaki sprzęt jest wykorzystywany do wędkarstwa spinningowego?
Zestaw do wędkarstwa spinningowego składa się z wędki, kołowrotka oraz sztucznej przynęty. Wędka spinningowa ma długość w przedziale 1,5-3,3 metra. Do wędziska jest przymocowany kołowrotek o stałej szpuli, na którą jest nawinięta żyłka. Dobór żyłki zależy od gatunku ryby, na którą chcemy polować. Zamiast żyłki można zastosować plecionkę. Jest ona bardziej sztywna i mniej rozciągliwa od żyłki. Ponadto plecionka ma mniejszą średnicę i tym samym jest słabiej widoczna dla ryb. Nie ingeruje tak mocno w pracę przynęty. Jeszcze niedawno jako przynęta wykorzystywane były martwe ryby czy też żaby. Obecnie jest to zabronione. Dlatego też najczęściej wykorzystuje się blachy obrotowe i wahadłowe, jak również twistery, woblery i rippery. Im wyższa mętność wody, tym bardziej jaskrawa powinna być przynęta.
Jakie wyróżniamy odmiany wędkarstwa spinningowego?
Wędkarstwo spinningowe możemy podzielić na cztery kategorie. Różnią się one między sobą przede wszystkim ciężarem stosowanej przynęty. Wyróżniamy zatem:
- Spinning ciężki
- Spinning średni
- Spinning lekki
- Spinning ultralekki
W kategorii spinningu ciężkiego waga przynęty waha się między 30 a 70 g. Wędzisko ma długość 2,4-3 m. Istotną kwestią jest wytrzymały kołowrotek oraz gruba, mocna żyłka bądź plecionka.
Spinning średni to waga przynęty w granicach 10-30 g oraz długość wędziska w przedziale 2,1-2,7 m. W tym przypadku idealny będzie średniej wielkości kołowrotek oraz żyłka bądź plecionka o wytrzymałości do 8 kg.
W spinningu lekkim stosuje się przynętę o wadze 3-10 g oraz wędzisko o długości 1,8-2,5 m. Cechą charakterystyczną jest także mały kołowrotek i żyłka o średnicy 0,18-0,20 mm. Można także używać plecionki o grubości 0,10-0,12 mm. Tego typu zestaw idealnie nadaje się do połowu pstrąga, klenia, lipienia, okonia, a także sandacza.
Spinning ultralekki to przynęta o wadze 0,5-3 g oraz wędzisko o długości 1,6-2,3 m. W tej kategorii stosuje się lekki kołowrotek oraz żyłkę o grubości maksymalnie 0,16 mm. Taki zestaw stosowany jest do połowu okonia, pstrąga oraz klenia.
Jakie wyposażenie pomocnicze warto skompletować?
Oprócz podstawowego sprzętu należy także zadbać o wyposażenie pomocnicze. Nie jest ono bezpośrednio związane z wędkarstwem spinningowym. Niemniej jednak wielu wędkarzy bardzo chętnie je stosuje. Chodzi przede wszystkim o karabińczyk i kółeczka łącznikowe. Karabińczyk ma zapobiegać przed zaplątaniem się żyłki. Jest doskonałym łącznikiem między żyłką a przyponem. Bardzo ważny jest wybór niezawodnego karabińczyka. Dobrym pomysłem może być karabińczyk toczony z wbudowanym łożyskiem kulkowym. Znacznie zmniejsza on opór kołowrotka w trakcie obracania się.
Kółeczka łącznikowe służą do łączenia tzw. uzbrojenia (haki, kotwice) z przynętą. Kółeczka łącznikowe cały czas znajdują się w wodzie, dlatego powinny być zabezpieczone antykorozyjnie. Należy je dobierać, biorąc pod uwagę wielkość przynęty oraz orientacyjny ciężar ryby, która połknie przynętę.
Wędkarstwo spinningowe cieszy się coraz większą popularnością. Aby czerpać z niego pełną satysfakcję, warto zadbać o odpowiednie, wysokiej klasy wyposażenie do spinningu.