Osoby mające problemy ze stopami powinny udać się do specjalisty, którym jest podolog. Czym konkretnie się on zajmuje? Podolog jest specjalistą od zdiagnozowania i leczenia chorób stóp oraz powiązanych z nimi stawów. Nadmienić trzeba, że wiedza podologa pokrywa się z lekarską w zakresie dermatologii, diabetologii, ortopedii i chirurgii, a także opatrywania ran oraz technik zaopatrzenia medycznego. Do najczęstszych obowiązków podologa zalicza się profilaktykę i leczenie stóp sportowców, którzy z racji uprawianych dyscyplin są osobami, które szczególnie powinny dbać o siebie i stan oraz kondycję swoich stóp.
Jakie zabiegi podologiczne są wykonywane najczęściej i do kogo są skierowane?
Najczęściej podolodzy zajmują się pacjentami wykazującymi ograniczenia ruchowe, takie jak paraliże, sztywnienie stawów i mięśni, a także ludźmi dotkniętymi chorobami skóry, chorobami przemiany materii takimi jak cukrzyca oraz osobami, które posiadają pewne wady postawy tak nabyte, jak i wrodzone. Poza tym podolog zajmuje się najczęstszymi dolegliwościami stóp, którymi są brodawki, modzele, często występujące haluksy i wrastające paznokcie czy paznokcie zaatakowane przez infekcje grzybicze.
Oprócz tego do zadań podologa należy bez wątpienia zadbanie o właściwy stan i wygląd stóp, a tutaj przejmuje on rolę specjalisty od pedicure, szlifując i pielęgnując stopy oraz paznokcie.
Osoby zmagające się z niedoskonałościami stóp jak pękające piety i skóra stóp, rozpadliny i tym podobne problemy, jak najbardziej znajdą ukojenie właśnie u podologa, który podejmie właściwe sposoby leczenia na podstawie wywiadu i badań, co maksymalnie skróci czas całej terapii.
Jak powstał zawód podologa?
Za granicą podologia jest nauką studiowaną na uczelniach, a trzeba wiedzieć, że wywodzi się ona w prostej linii od zawodu pedicurzysty. Jej celem jest dbanie, zapobieganie i leczenie chorób stóp.
O ustanowienie zawodu podologa walczyli sami pedicurzyści, którym zależało na czymś więcej niż na obcinaniu i pielęgnacji paznokci. Dobrze wiedzieli o tym, że oprócz pielęgnacji samych paznokci, także stan stóp jest bardzo ważny. Te wnioski wyciągnęli w konsekwencji swojej pracy samemu, zdając sobie sprawę z tego, że ich praca jest zbyt ograniczona, a osobom z problemami stóp w zasadzie pomóc nie mogą mimo swych chęci.
Aktualnie podologia jest rozwinięciem zawodu pedicurzysty i jest w stanie bardziej zadbać o stan stóp, zdiagnozować ich choroby, podjąć odpowiednie leczenie oraz przeciwdziałać powstawaniu wielu dolegliwości.
Wszystkie te informacje są szeroko dostępne dla zainteresowanych swoim zdrowiem osób na stronach tematycznych w internecie. Właśnie dlatego teraz istnieje zawód, który jest w stanie zająć się wieloma dolegliwościami stóp, które jeszcze do niedawna były tematem wstydliwym albo też uważano je za spowodowane mijającym czasem. Aby wyszukać informacje o dobrych podologach w swojej okolicy, warto wejść na stronę https://www.moment.pl/inne/podolog/szczecin. To tutaj znajdziemy listę gabinetów wraz z opiniami, cennikiem i możliwością rezerwacji wizyty.