malowanie sufitu

Malowanie sufitu bezsprzecznie należy do kluczowych czynności, które mają wpływ na finalny odbiór odświeżanego pomieszczenia. Jest to niezwykle trudne zadanie, o czym przekonał się każdy, kto rozpoczął remont mieszkania bądź domu. Jak jednak pokazuje praktyka, wystarczy pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby malowanie nie przedstawiało dla nas nawet najmniejszego problemu. Nie czekaj więc i już teraz sprawdź, jak profesjonalnie przygotować się do malowania sufitu.

  1. Przygotowania do malowania sufitu.
  2. Idealnie gładki sufit.
  3. Jak malować sufit?
  4. Wysokiej jakości farby sufitowe.

Budując dom bądź remontując mieszkanie, nieustannie dokładamy wszelkich starań, żeby efekt końcowy był w pełni zadowalający. Tyczy się to zarówno wybranego przez nas stylu, jak i dokonywanej aranżacji. Osiągnięcie tego celu jest jednak niemożliwe bez profesjonalnie pomalowanego sufitu. Nic więc dziwnego, że próbujemy jak najlepiej przygotować się do tego zadania…

Przygotowania do malowania sufitu

W wielu przypadkach malowanie sufitu jest dopiero jednym z początkowych etapów renowacji danego pomieszczenia – zaraz po nim następuje malowanie ścian. Dlatego też w pierwszej kolejności dokładnie zabezpieczmy wszystkie przedmioty oraz elementy wyposażenia narażone na pobrudzenie. Meble najłatwiej jest wynieść z do innego pokoju, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, przykryjmy je folią malarską. Nieodzowna okaże się również taśma malarska, którą zabezpieczymy między innymi krawędzie sufitu, listwy przypodłogowe, włączniki światła czy też kontakty.

Idealnie gładki sufit

Zanim wybierzemy idealne dla nas farby sufitowe i rozpoczniemy malowanie, warto przyjrzeć się samemu sufitowi. I choć wysokiej jakości farby od renomowanych producentów niejednokrotnie są w stanie wiele zdziałać i przykryć niedoskonałości, nierównej powierzchni nie wyrównają. Te widoczne są zwłaszcza, gdy pada na nie światło. Dlatego też, zanim rozpoczniemy nakładanie farby na sufit, rozważmy jego wyrównanie za pomocą np. gipsu. Po wykonanej czynności, dokładnie go umyjmy, pozbywając się wszelkiego brudu. Tak przygotowani do malowania sufitów, nie napotkamy najmniejszych nawet komplikacji.

Jak malować sufit?

Co istotne, do malowania ścian oraz sufitu przygotowania przebiegają niemal w identyczny sposób. Można więc potraktować opisane zasady jako uniwersalne. Malowanie sufitu najlepiej rozpocząć od narożnika ściany, gdzie znajduje się okno (bądź drzwi). I o ile wałek jest nam do tej czynności niezbędny, aby skutecznie pomalować sufit i jego krawędzie, używajmy najpierw małego pędzelka bądź wałeczka. Dopiero do pokrycia całej powierzchni ścian i sufitów duży wałek malarski będzie nieodzowny. Za jego pomocą zaoszczędzimy mnóstwo czasu (jak i farby), zachowując wysoką dokładność. W wielu przypadkach, nakładając drugą warstwę farby, osiągniemy zadowalający efekt.

Wysokiej jakości farby sufitowe

Pozostaje jednak pytanie, jaka farba na sufit będzie dla nas idealna. Kiedy chcemy pomalować sufit, najczęściej kierujemy się w stronę białego koloru. Trudno się temu dziwić, gdyż znacząco poprawia estetykę w praktycznie każdym pomieszczeniu. Pośród nich, bardzo dobrą opinią cieszą się farby matowe, które przez wielu użytkowników wskazywane są jako wręcz oczywisty wybór. Po malowaniu sufitu bardzo szybko przekonamy się, iż doskonale pokrywa ona niedoskonałości, nie pozostawiając jednocześnie smug. Co więcej, farba do sufitu powinna być wydajna i możliwie niedrażniąca swoim zapachem podczas wykonywanej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here