Ból kolan w nocy – przyczyny, leczenie, profilaktyka

0
1546

Kolano to największy staw w organizmie człowieka, który każdego dnia narażony jest na przeciążenia. Ból kolan potrafi mocno utrudnić życie, gdyż przez niego wykonywanie codziennych czynności, które do tej pory nie sprawiały problemu, staje się trudne lub praktycznie niemożliwe. Problem ten może mieć zróżnicowane podłoże: przeciążeniowe, zwyrodnieniowe, reumatyczne, a nawet neurologiczne. Przyczyną bólu równie dobrze może być uraz. Sprawdź, dlaczego mogą boleć Cię kolana i jakie są możliwości leczenia. Ból stawów kolanowych podczas chodzenia utrudniając codzienne życie, wymusza na pacjencie zainteresowanie się problemem, skorzystanie z pomocy lekarza i podjęcie leczenia. Zdecydowanie groźniejszy jest więc ból kolan w nocy, który ze względu na fakt, że nie utrudnia poruszania ani przemieszczania bywa bagatelizowany. Przez takie podejście dolegliwość tylko się pogłębia, a później konieczne staje się wdrożenie bardziej inwazyjnych metod leczenia.

Ból kolan w nocy – przyczyny

Bóle kolan w nocy mogą wynikać z różnorakich przyczyn. Najczęściej odpowiedzialne za ich wystąpienie są takie problemy, jak:

  • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – głównym objawem RZS jest ból stawów nie w ruchu, lecz w spoczynku lub właśnie podczas snu, zaraz po obudzeniu się albo po długotrwałym bezruchu;
  • zapalenie przyczepu więzadła rzepki (tzw. kolano skoczka) – ból kolan najczęściej dotyczy sportowców. Początkowo występuje jedynie podczas treningu, a później również w nocy. W dalszej fazie utrudnia wykonywanie codziennych czynności;
  • dysfunkcja stawu rzepkowo-udowego (tzw. kolano kinomana) – ból kolan pojawia się podczas chodzenia i wykonywania codziennych czynności, ale też podczas spoczynku. Może dawać się we znaki w nocy.

Jak leczyć silny ból kolana w nocy?

Jeśli zaobserwujesz u siebie ból kolan w nocy, a dolegliwość ta z czasem nie minie, lecz jeszcze się nasili, nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Specjalista znajdzie źródło problemu i zaplanuje odpowiednie leczenie.

Leczenie bólu kolan zwykle obejmuje rehabilitację, która powinna odbywać się pod okiem fizjoterapeuty. Rehabilitant może też zalecić ćwiczenia do domu. By uzyskać efekty, trzeba podejść do tematu na poważnie i regularnie ćwiczyć. Oprócz tego wskazane może okazać się noszenie specjalistycznych butów z podeszwą eliminującą mikrowstrząsy podłoża.

W przypadku silnego bólu lekarz może zalecić noszenie ortezy lub stabilizatora stawu kolanowego oraz kul celem odciążenia chorego stawu. Najprawdopodobniej wdroży również farmakoterapię. Zastosowanie w tym przypadku znajdują niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ) stosowane miejscowo takie jak diky spray. Oprócz tego lekarz może dodatkowo zalecić przyjmowanie doustnych leków przeciwbólowych.

Rwący ból kolan w nocy – profilaktyka

Jeszcze niedawno męczył Cię ból kolana po wewnętrznej stronie w nocy, który z biegiem czasu sam minął, nawet nie zdążyłeś podjąć leczenia? Zachowaj czujność, gdyż problem prędzej czy później może do Ciebie wrócić i to ze zdwojoną siłą. Już teraz zadbaj o swoje stawy, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych problemów z kolanami.

Jak skutecznie zapobiec bólowi kolan?

  • dbaj o prawidłową masę ciała – nadwaga i otyłość są częstą przyczyną bólu kolan;
  • noś odpowiednie obuwie – wskazane są buty z miękką podeszwą;
  • wystrzegaj się noszenia butów na wysokim obcasie – maksymalna bezpieczna wysokość obcasa to ok. 4,5 cm;
  • bądź aktywny fizycznie – nie musisz od razu kupować karnetu na siłownię, możesz spacerować, biegać, pływać lub jeździć na rowerze;
  • staraj się unikać dźwigania ciężarów – jeśli już musisz je nosić, zadbaj o właściwą postawę przy podnoszeniu.

I pamiętaj, by odpowiednio wcześnie reagować. Bagatelizowanie bólu kolan często prowadzi do rozwoju dolegliwości i konieczności wdrożenia metod leczenia o większym zakresie, niż te, które pomogłyby wtedy, gdy problem się pojawił.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here