Tachograf to urządzenie pomiarowe łączące w sobie funkcje zarówno prędkościomierza, jak i zegara. Rejestruje ono w ujęciu czasu przebytą przez pojazd odległość, jego chwilową prędkość oraz okresy aktywności kierowcy.
Stworzenie tachografów oraz wdrożenie ich do powszechnego użytku znacznie ułatwiło właścicielom firm transportowych nadzorowanie pracy zatrudnionych kierowców, a tym samym przyczyniło się do poprawienia jakości ogółu usług w branży. Jak działają tachografy? Od kiedy są stosowane? Jak usprawnić ich obsługę? Odpowiedzi na te pytania postaramy się znaleźć w dzisiejszym artykule.
Zasada działania tachografu
Celem istnienia tachografów jest rejestracja aktywności kierowców. Dzięki informacjom zebranym przez urządzenie można dowiedzieć się, ile czasu dany pojazd był w drodze, z jaką poruszał się prędkością w danym momencie oraz jaką odległość przebył. Tachografy dzieli się na analogowe (dziś już wychodzą z użycia, uznawane za przestarzałe) oraz cyfrowe (nowoczesne, o szerszym zakresie możliwości).
Tachografy analogowe zapisują informacje na woskowanych dyskach papierowych. Sercem urządzenia pomiarowego jest rejestrator. Ustala on prędkość pojazdu dzięki impulsom z czujnika zamontowanego w skrzyni biegów. Wszystkie okresy aktywności silnika rejestrowane są na dysku w formie wykresu. Tachograf cyfrowy działa w podobny sposób, lecz zapis informacji odbywa się w pełni elektronicznie. Czujniki zlokalizowane wewnątrz mechanizmu skrzyni biegów pojazdu lub w innych miejscach wysyłają informacje na temat aktywności silnika wprost do pamięci systemu.
Historia tachografu
Historia tachografu rozpoczęła się w roku 1952. Wówczas na terenie dzisiejszych Niemiec wdrożono prawo obligujące każdy pojazd cięższy niż 7,5 tony do posiadania urządzenia tego typu. Regulacje te były sukcesywnie rozszerzane na inne pojazdy oraz wprowadzane w kolejnych krajach. Niestety, idea tak dokładnej rejestracji poczynań kierowców nie została przyjęta radośnie. Na terenie kilku europejskich państw (głównie w Holandii) doszło do strajków powodujących ogromny paraliż transportowy. Konieczność stosowania tachografów w Polsce została usankcjonowana prawnie na początku lat 90.
Inteligentne tachografy
Tachografy analogowe rejestrujące informacje na woskowanych tarczach papierowych zaczęły wychodzić z użytku w maju 2006 roku. To wówczas nowe przepisy unijne nakazały montaż ich cyfrowych odpowiedników w konkretnych typach pojazdów. Co było jednak przyczyną tak drastycznych zmian?
Modyfikacja prawa dotyczącego użycia tachografów miała na celu głównie utrudnienie manipulacji ich wskazaniami, co niestety działo się na porządku dziennym. Kierowcy wypracowali wiele metod oszukiwania sprzętu pomiarowego – od magnesowania przyrządów po zastosowanie profesjonalnych urządzeń fałszujących. Tachografy cyfrowe zminimalizowały to zjawisko, ale nie zupełnie – dlatego od 2019 r. wchodzi obowiązek wyposażania pojazdów w jeszcze bardziej inteligentne tachografy cyfrowe.
Nowatorskie uzupełnienie tachografu
Prawo opisuje szczegółowo, które pojazdy muszą być wyposażone w tachograf. Odstępstwa od przepisów nie istnieją, dlatego też urządzenia tego typu nie można zastąpić nawet z pozoru najlepszą alternatywą. Jako właściciel firmy transportowej możesz jednak wyposażyć swoją flotę w nowoczesne oprogramowanie, które ułatwi obsługę tachografu i ułatwi pracę kierowców.
W roli tej świetnie sprawdzi się system WEBFLEET wyposażony w liczne funkcje umożliwiające zdalne zarządzanie flotą. Dzięki połączeniu odpowiednich urządzeń w kabinach kierowców, usługi GPS oraz internetu, jesteś w stanie w pełni kontrolować postęp w zadaniach wykonywanych przez Twoich pracowników. System WEBFLEET przechowuje dokładne dane o położeniu oraz okresach aktywności każdego z pojazdów. Dostęp do wszystkich informacji możesz uzyskać w każdej chwili i z dowolnego miejsca dzięki specjalnej aplikacji. Działa ona na różnych platformach, dzięki czemu obsłużysz system WEBFLEET zarówno z komputera, jak i telefonu komórkowego. W pakiecie WEBFLEET znajduje się też aplikacja służąca do zdalnej obsługi tachografu. Rozwiązania te pozwolą Ci oszczędzić na czasie, który należałoby poświęcić ręczne pobieranie danych z tachografu. Masz również pewność, że dopilnujesz wszystkich wymogów prawnych – dane z kart kierowców i te dotyczące pojazdów, zostaną automatycznie pobrane z tachografu z częstotliwością określoną wymogami prawa.
Nie ulega wątpliwości, że system WEBFLEET stanowi znaczne ułatwienie w obsłudze tachografów cyfrowych. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania oszczędzasz czas i pieniądze, co pozwoli Twojej firmie osiągać większe zyski.