W czasach kiedy coraz odważniej stawiamy na odnawialne źródła energii, panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Spotykamy je na dachach budynków mieszkalnych oraz na działkach, gdzie służą do pozyskiwania energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. Coraz częstszym widokiem są także elektrownie fotowoltaiczne, produkujące prąd na masową skalę. Rosnąca popularność fotowoltaiki nie powinna dziwić, biorąc pod uwagę liczne zalety tego typu instalacji, zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla firm. Sprawdź, dlaczego warto inwestować w ogniwa fotowoltaiczne.

Fotowoltaika w gospodarstwach domowych

Panele fotowoltaiczne, często mylone są w naszym kraju z kolektorami słonecznymi. Mimo podobnego wyglądu te dwa źródła pozyskiwania energii diametralnie różnią się od siebie. O ile kolektor słoneczny służy do pozyskiwania energii cieplnej (głównie do podgrzewania wody), o tyle podstawowym celem instalacji fotowoltaicznej jest zamiana energii słonecznej w prąd elektryczny. Dzięki odpowiednio dobranej do naszych potrzeb instalacji fotowoltaicznej jesteśmy w stanie niemal kompleksowo pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Nie jest to bynajmniej jedyny powód, dla którego coraz więcej osób inwestuje w panele fotowoltaiczne. Najważniejsze zalety pozyskiwania energii elektrycznej z promieni słonecznych to:

  • wymierna oszczędność – koszty instalacji fotowoltaicznej bywają zróżnicowane, w zależności od rodzaju paneli, ich wielkości, ilości ogniw, wielkości budynku i wielu innych czynników. Jednak inwestycja ta zwraca się już po kilku latach, w postaci znacznego ograniczenia wydatków na energię elektryczną;
  • możliwość dodatkowego zarobku – od niedawna, istnieje możliwość sprzedaży wyprodukowanych nadwyżek energii z fotowoltaiki do zakładu energetycznego, z którym mamy podpisaną umowę na dostawy prądu. Sytuacja ta korzystna jest szczególnie latem, gdy słońce świeci dłużej i z większą intensywnością. Często, nie jesteśmy w stanie spożytkować całego prądu, jaki wytwarzają panele fotowoltaiczne. Z kolei zimą, prądu z paneli może być za mało, dlatego zmuszeni będziemy korzystać z dostaw elektrowni. Wówczas zakład energetyczny pomniejszy nasze rachunki za prąd o wartość energii odsprzedanej do elektrowni w sezonie letnim (okres rozliczenia wynosi pół roku);
  • liczne dotacje i wsparcie samorządów – wiele gmin promuje inwestowanie w odnawialne źródła energii, dofinansowując budowę instalacji fotowoltaicznych. Korzystając z tego typu programów, możemy obniżyć koszty inwestycji nawet o kilkadziesiąt procent.

Gdzie szukać wykonawców?

Oczywiście, nie są to jedyne korzyści z inwestycji w panele fotowoltaiczne, jednak z całą pewnością najbardziej wymierne. Mieszkasz na Pomorzu i chcesz zainwestować w odnawialne źródła energii? Fotowoltaika Koszalin – sprawdź ofertę doświadczonego wykonawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here