Zarobki po studiach MBA

Osoby, które dopiero rozważają studia MBA mogą zastanawiać się, czy ukończenie programu przekłada się później na wysokość osiąganych zarobków. Odpowiedzi na to pytanie dostarczają wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2021 r. przeprowadzonego przez firmę Sedlak&Sedlak.

Absolwenci MBA zarabiają więcej

Z badania wynika, że mediana zarobków absolwentów MBA wyniosła w 2021 r. 13 200 zł brutto. Ponadto aż 25 proc. osób z dyplomem MBA nie zarabiało miesięcznie mniej niż 20 000 zł.

Jak jednak prezentują się zarobki absolwentów MBA na tle osób, które mają wyższe wykształcenie, ale nie posiadają dyplomu Master of Business Administration? Okazuje się, że mediana wynagrodzeń osób z wykształceniem wyższym magisterskim wynosi 6200 zł brutto (z wyższym magisterskim inżynierskim – 7200 zł brutto), a osób z tytułem doktora 8000 zł. Dla porównania – mediana zarobków magistrów z tytułem Master of Business Administration wyniosła 12 100 zł, natomiast magistrów inżynierów, będących jednocześnie absolwentami MBA – aż 14 600 zł brutto. Co ciekawe, w przypadku osób z tytułem doktora i tytułem MBA mediana zarobków wyniosła już nieco mniej – 14 500 zł. Ze szczegółowymi wynikami badania można zapoznać się na stronie Uczelni WSB Merito Studia MBA https://studiamba.merito.pl/baza-wiedzy/wynagrodzenia-absolwentow-mba-w-2021-roku.

Okazuje się zatem, że zarobki absolwentów MBA są znacznie wyższe niż osób, które nie posiadają tytułu Master of Business Administration. Ma na to wpływ wiele czynników; nierzadko absolwenci MBA, aplikując na dane stanowisko, negocjują znacznie wyższą stawkę niż osoby, które nie ukończyły programu MBA. Pracodawcy natomiast – zdając sobie sprawę z wiedzy i umiejętności absolwentów MBA – często przystają na te warunki.

Warto też pamiętać o tym, że osoby z tytułem Master of Business Administration miały szansę zdobyć na zajęciach know-how z różnych branży, wymieniając się doświadczeniami z innymi osobami na stanowiskach kierowniczych czy menedżerskich. Dodatkowo studia MBA stanowiły świetną okazję do zbudowania własnej sieci kontaktów biznesowych – networking również może mieć ogromny wpływ na szanse zawodowe, a co za tym idzie – na wysokość zarobków.

Kierownicy i dyrektorzy z dyplomem MBA mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie

Warto zauważyć też inną prawidłowość – wyniki badania wskazują, że kierownicy i dyrektorzy z dyplomem MBA zarabiają zazwyczaj więcej niż osoby bez tytułu Master of Business Administration.  Mediana zarobków kierownika po studiach MBA wynosi 13 000 zł, a dyrektora – 20 000 zł. Z kolei w przypadku osób bez dyplomu MBA mediana wynosi odpowiednio 8 383 zł i 14 053 zł.

Bez wątpienia ukończenie studiów MBA znacząco wpływa na wysokość wynagrodzenia. Składa się jednak na to wiele czynników – i nie można o tym zapominać.

Reklama.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here