Zastosowanie płyt warstwowych w budownictwie rolniczym

Sektor agro znany jest ze swoich specyficznych wymagań wobec materiałów budowlanych. Płyty warstwowe dzięki swoim właściwościom ochronnym od lat są jednymi z częściej używanych tworzyw ‒ buduje się z nich zarówno duże budynki rolne, jak i mniejsze, takie jak obory, chlewnie i kurniki.

Obora i chlewnia

Obora i chlewnia są pomieszczeniami, w których zwierzęta spędzają znaczną część dnia, szczególnie podczas chłodniejszych pór roku. Aby zapewnić zwierzętom bezpieczeństwo i higieniczne warunki do życia, należy poprawnie przygotować obydwa miejsca. Płyta warstwowa dachowa i płyta ścienna przeznaczone dla sektora agro zazwyczaj są pokrywane specjalną powłoką ochronną, dzięki której odchody zwierzęce, korozja i nawozy sztuczne nie niszczą pomieszczeń. Co więcej, płyty warstwowe są łatwe w montażu i stosunkowo niedrogie. Producenci płyt warstwowych oferują rozwiązania zarówno dla niewielkich, jak i dużych gospodarstw rolnych. W ich ofertach handlowych znajdziemy tańsze i droższe płyty warstwowe, co umożliwia dopasowanie ich do indywidualnych warunków i możliwości Dużą popularnością, szczególnie wśród właścicieli mniejszych gospodarstw, cieszą się płyty z okładziną ze stali. Nie tylko chronią one oborę czy chlew przed gryzoniami i korozją biologiczną, ale też zapewniają jej estetyczny wygląd. Co więcej, płyta warstwowa z wełny mineralnej lub styropianu chroni także przed zimnem i uszkodzeniami mechanicznymi.

Kurnik

Z płyt warstwowych często buduje się kurniki dla indyków i kurczaków. Dzięki nim hodowcy drobiu mogą stworzyć solidne i niedrogie pomieszczenia. Koszt ich budowy jest zazwyczaj niższy niż w przypadku stawiania konstrukcji murowanych lub stalowych. Agroprzedsiębiorcy coraz chętniej wybierają nie tylko standardowe rodzaje płyt, ale i te np. z pianką poliuretanową wewnątrz. W hodowli drobiu ważne jest, by zapewnić zwierzętom higieniczne warunki do życia. Omawiany materiał budowlany jest wyposażony w powłokę, którą można łatwo wyczyścić.

Kurnik z płyty może być wybudowany szybko, co umożliwia właścicielowi gospodarstwa rolnego zaoszczędzenie pieniędzy na samej robociźnie. Nie oznacza to jednak, że powstanie sezonowy budynek, który posłuży najwyżej kilka lat. Konstrukcja z płyty warstwowej, o ile zostanie wybudowana zgodnie z wytycznymi, jest nie mniej trwała niż murowany budynek. Tu jednak ważna jest jej odpowiednia konserwacja. Z biegiem czasu w płytach warstwowych wypełnionych wełną lub styropianem mogą zacząć gromadzić się gryzonie i owady. Aby temu zapobiec, można wybudować np. murowany kurnik z dachem wykonanym z płyty. 

Wybieramy płytę warstwową

Zanim zaczniemy przeglądać oferty handlowe producentów budowlanych, warto dokładnie ustalić, do czego konkretnie będzie służyć dana konstrukcja. Nieco inne wymogi stawia się obiektom biurowym i halom produkcyjnym, a inne niewielkim lub średnim oborom, chlewniom i kurnikom. Zwróćmy także uwagę, czy dana płyta jest wykonana z materiału ognioodpornego, czy chroni przed hałasem, drganiami i zapewnia dobrą termoizolację. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here