Główne zasady działania sprzęgła hydraulicznego

0
482

Różne rodzaje sprzęgła hydraulicznego są coraz częściej używane w nowoczesnych systemach grzewczych, w których podstawowym źródłem ciepła jest kocioł wiszący kondensacyjny lub pompa ciepła. Kluczowa funkcja tych elementów polega na łączeniu obiegów kotłowego oraz grzewczego. Dzięki temu możliwe jest połączenie urządzeń grzewczych, o różnych lub takich samych parametrach, z kilkoma obiegami grzewczymi. Dowiedz się więcej o tej niezbędnej części nowoczesnych systemów grzewczych i poznaj jej główne zasady działania. 

Czym jest sprzęgło hydrauliczne?

Dokładna budowa sprzęgła hydraulicznego jest zależna od konkretnego modelu. Jednak większość elementów tego typu wyglądem przypomina pionowy rozdzielacz, który instaluje się na ścianie w kotłowni. Warto wiedzieć, że ten rodzaj posiada dodatkową zaletę, czyli możliwość odseparowania zanieczyszczeń w wodzie grzewczej.

Równie popularne modele mają postać poziomej belki z połączonymi bezpośrednio obiegami grzewczymi. Ten typ sprzęgła wyróżnia się ze względu na swoje kompaktowe wymiary oraz fakt, że można je zamontować do obiegów grzewczych. Dzięki temu tworzy się spójna całość jednego układu.

Jakie są najważniejsze zasady działania sprzęgła hydraulicznego?

Podstawową informacją dotyczącą budowy sprzęgła hydraulicznego jest fakt, że ta część jest zawsze połączona z rurami zasilającymi oraz rurami powrotnymi z kotła. Te same przewody są przyłączone do instalacji grzewczej. Dzięki takiej budowie sprzęgła oraz pozostałych części obiegi wody zostają oddzielone.

Eksperci zwracają uwagę na ogromną zaletę wynikającą z korzystania ze sprzęgła hydraulicznego – absolutny brak zakłóceń pracy pomp. Ta cecha powoduje, że cała instalacja grzewcza działa w niezawodny i płynny sposób.

Podstawowym zadaniem sprzęgła jest wspomaganie funkcjonowania kotła razem z pozostałą instalacją grzewczą. Bez tego elementu może dojść do sytuacji, w której natężenie przepływu wody w całym obiegu będzie znacząco odbiegać od przepływu wymaganego przez kocioł. Dodatkowo bez sprzęgła hydraulicznego niemożliwe jest prawidłowe funkcjonowanie ogrzewania podłogowego (działającego na zasadzie niskiej różnicy temperatury zasilania oraz powrotu).

Sprzęgła tego typu są też jedną z najważniejszych części bardziej nowoczesnych kotłów wiszących, które mają wbudowaną pompę. Wymieniony element jest kluczowy ze względu na natężenie przepływu wody grzewczej, które musi być zachowane na odpowiednim poziomie w kotle. Sprzęgło hydrauliczne skutecznie oddziela obieg kotła od innych obiegów grzewczych. To z kolei pozwala na zachowanie niezbędnych przepływów nie tylko w kotle, ale również w obiegach grzewczych.

Jakie są inne zalety sprzęgła hydraulicznego? Specjaliści w zakresie techniki grzewczej zwracają uwagę na możliwość odpowietrzenia czynnika grzewczego bezpośrednio w sprzęgle. Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, że ta część jest zdecydowanie tańsza od nieco już przestarzałych zaworów wielodrogowych oraz mniej awaryjna ze względu na minimalistyczną konstrukcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here