Schodołazy – sposób na likwidację barier architektonicznych bez remontu budynku

0
353

W naszym kraju nadal wiele budynków publicznych, takich jak urzędy, sądy czy sklepy, nie jest przystosowanych do korzystania z nich przez osoby niepełnosprawne. Niekiedy zainstalowanie windy czy budowa podjazdów dla wózków nie są możliwe z różnych względów. W takich warunkach sprawdzają się schodołazy, czyli urządzenia pomagające w pokonywaniu schodów osobom na co dzień poruszającym się na wózku inwalidzkim lub mającym problemy z poruszaniem się.

Jakie są rodzaje schodołazów polecanych do zastosowań publicznych?

W niektórych budynkach użyteczności publicznej z różnych powodów niemożliwe okazuje się przeprowadzenie remontu, w celu zlikwidowania barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych. Niekiedy powodem są obawy o naruszenie konstrukcji budynku, innym razem brak zgody konserwatora zabytków czy też prozaiczna obawa o wysoki koszt inwestycji. W takich sytuacjach przydatne okazują się urządzenia, które umożliwiają poruszanie się po schodach osobom na wózkach inwalidzkich. Do miejsc publicznych, szczególnie polecane są solidnie wykonane schodołazy gąsiennicowe https://galeriazdrowia.pl/kategoria-produktu/likwidacja-barier-architektonicznych/schodolazy-dla-niepelnosprawnych-na-wozkach/schodolazy-gasienicowe/ lub schodołazy kroczące https://galeriazdrowia.pl/kategoria-produktu/likwidacja-barier-architektonicznych/schodolazy-dla-niepelnosprawnych-na-wozkach/schodolazy-kroczace/.

Wyżej wymienione rodzaje schodołazów to dwie zasadnicze grupy, które mogą być zróżnicowane wewnętrznie. Przykładowo, istnieją schodołazy kroczące i gąsiennicowe, do których dopinany jest wózek inwalidzki oraz takie, które posiadają zintegrowane krzesełko transportowe.

Czym różnią się od siebie schodołazy gąsiennicowe i kroczące?

Podstawowa różnica pomiędzy schodołazami kroczącymi i gąsiennicowymi opiera się o mechanizm, który umożliwia pokonywanie stopni schodów. W przypadku schodołazów kroczących mamy do czynienia z mechanizmem unoszącym całą konstrukcję, na który składają się koła i ruchome stopki. Istnieją wersje ręczne i elektryczne takich schodołazów. Ten drugi rodzaj urządzeń jest o wiele prostszy w obsłudze, gdyż nie wymaga użycia siły mięśni przez operatora.

Schodołazy gąsiennicowe są urządzeniami bardziej zaawansowanymi technicznie. Ich zaletą w stosunku do typu kroczącego jest większa wygoda użytkowania. Zintegrowane gąsiennice i silnik elektryczny umożliwiają płynne poruszanie się urządzenia po stopniach bez używania siły przez operatora. Wadą tych maszyn są natomiast większe (niż w przypadku schodołazów kroczących) gabaryty i waga, przez co nie można zastosować ich na każdym typie schodów. Problemem jest także ich transport.

schodołaz

Na rynku dostępne są różne modele schodołazów, które można dopasować do topografii zdecydowanej większości budynków. Ze względu na ograniczenia w używaniu niektórych typów schodołazów, o pomoc w wyborze optymalnego rozwiązania najlepiej poprosić fachowców.

Jak wybrać schodołaz do budynku użyteczności publicznej?

Firma Mobilex, właściciel sklepu medycznego Galeria Zdrowia, podchodzi ze szczególną dbałością nie tylko do budowania swojej oferty produktowej, ale także do usług przed i posprzedażnych świadczonych klientom. Doświadczony zespół doradców jest w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące sprzętu medycznego czy rehabilitacyjnego. W przypadku zaawansowanych urządzeń, takich jak schodołazy, możliwe jest także świadczenie usług doradczych na miejscu przeznaczenia produktu. Mobilex organizuje bezpłatne prezentacje w domach prywatnych oraz instytucjach, demonstrując możliwości konkretnych urządzeń i pomagając dopasować odpowiedni sprzęt do warunków lokalowych czy też profilu osób korzystających ze sprzętu.

Jeżeli jesteś zainteresowany prezentacją oferty schodołazów i doradztwem w zakresie ich dopasowania do warunków konkretnego obiektu, skontaktuj się z nami – https://galeriazdrowia.pl/kontakt/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here