Bezpieczny PIT online

Największą troską podatników w przypadku rozliczeń elektronicznych, którą zgłaszają jako problem – czasami wręcz uniemożliwiający im decyzję do rozliczenia PIT online – są zagadnienia związane z bezpieczeństwem. Większość osób zdaje sobie sprawę, że wypełniając roczne zeznanie podatkowe podają swoje bardzo wrażliwe dane, zaczynając od danych osobowych, poprzez wszystkie numery identyfikacyjne, oraz dane o finansach swoich (a często również swojej rodziny – na przykład przy rozliczeniu wspólnym małżonków lub korzystaniu z ulg na dzieci). Dlatego wiele osób zastanawia się jak można przygotować PIT online w sposób bezpieczny? Czy jest to w ogóle możliwe? Czy faktycznie, żeby zachować poufność swoich danych podatnicy w XIX wieku skazani są na papierowe druki księgowe?

Tak – dla odpowiedzialnej postawy podatnika

Specjaliści są zgodni. Rozliczenie w formie elektronicznej może być bezpieczne, o ile korzysta się z odpowiednich narzędzi i prawidłowy sposób. Nie jest więc tak, że bezpieczeństwo zapewniają tylko druki papierowe. Należy jednak pamiętać, że w dużej mierze powodzenie niezagrożonego rozliczenia deklaracji zależy od samego podatnika oraz jego postępowania (a nie tylko dostawcy aplikacji do PIT online). Dlatego warto zastanowić się co zrobić, by przygotowywać rozliczenie PIT komfortowo i wygodnie (online), ale w sposób zabezpieczony. Do podstawowych aspektów, na które podatnik powinien zwrócić uwagę należą: praca na bezpiecznym komputerze (najlepiej swoim sprzęcie, zabezpieczonym odpowiednimi programami antywirusowymi, posiadającym tylko legalne oprogramowanie), używanie tylko bezpiecznych sieci internetowych (najlepiej własnej sieci internetowej – do której dostępu nie mają żadne osoby nieupoważnione).

Rozwiązania na miarę 2021 roku

pit

Aby rozliczyć bezpiecznie PIT online w pierwszej kolejności podatnik powinien wybrać odpowiednią aplikację do pracy. Rekomendowanym rozwiązaniem jest zweryfikowanie zarówno dostawcy jak i samego oprogramowania. Należy zwrócić uwagę na jego doświadczenie, renomę, zabezpieczenia oraz dostępność aktualizacji i wsparcia technicznego. W tym miejscu warto zwrócić uwagę czy firmy dostarczające oprogramowanie PIT pokazują jak zapewniają prywatność swoim użytkownikom (transparentność i ochrona danych osobowych klientów). Czy przestrzegają założeń RODO i weryfikują odpowiednie przepisy związane z ochroną danych osobowych. Czy aplikacja dostosowuje się do najnowszych technologii – jeżeli podatnik myśli o rozliczeniu na innym sprzęcie niż komputer, również w zakresie tabletów i komórek.

Dostęp do odpowiedniego wsparcia specjalistów

Korzystając nawet z najlepszej aplikacji, na bardzo dobrym urządzeniu (np. najnowszym zabezpieczonym komputerze) może dojść do jakiś błędów, problemów lub pomyłek. Jeszcze przed rozpoczęciem pracy warto więc przeanalizować czy w takiej sytuacji podatnik otrzyma należyte wsparcie. Chodzi tutaj o możliwość bezpośredniego kontaktu ze specjalistami – na przykład specjalne telefony pomocy, telefony alarmowe, formularze zapytań i tym podobne. Niestety część dostawców oprogramowania umożliwia tylko wykorzystanie aplikacji i nie przewiduje takich usług – warto więc to sprawdzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here