Chorwacja – czyli gdzie najczęściej żeglujemy

Sezon żeglarski w Chorwacji zaczyna się już w kwietniu i trwa aż do wczesnej jesieni. Sprzyjające warunki pogodowe, jak i piękne widoki zachęcają z roku na rok coraz większą ilość turystów, na spędzenie urlopu właśnie na błękitnych wodach Morza Adriatyckiego. Liczne, dobrze prosperujące chorwackie mariny to kolejny atut, który przyciąga turystów jak magnes.

Chorwackie mariny – dobra baza dla żeglarzy

Decydując się na czarter jachtu w Chorwacji, mamy do wyboru wiele portów w bardzo uroczych miejscach. Zarówno Istria, jak i Dalmacja, czyli dwa największe regiony turystyczne dawnej Jugosławii, oferują niezliczoną liczbę portów. W basenie Morza Śródziemnego, jest to prawdopodobnie kraj z największą liczbą marin. Co ważniejsze, porty cieszą się dobrą opinia żeglarzy. Są czyste, zadbane i często oferują swoim klientom wiele dodatkowych usług. Jednym z portów z bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturą jest marina Sukosan. Miasto Szybenik, a co za tym idzie tamtejsza marina też cieszą się sporą popularnością wśród żeglarzy. Szybenik, to historyczne miasto w środkowej Dalmacji, które jest doskonałą baza wypadową do zwiedzania dalmatyńskich wysp. Ta miejscowość jako jedna z nielicznych w tym regionie, została założona przez Słowian. Będąc w Szybeniku warto wybrać się do Parku Narodowego Krka, który zachwyca wodospadami. W centralnej części Parku znajduje się Jezioro Visovac z wyspą, na której znajduje się klasztor Franciszkanów. Kolejnym chorwackim miastem, które zasługuje na uwagę żeglarzy, jest Primošten. Miasteczko leży na półwyspie, który naturalnie układa się w zatokę, która chroni cumujące tam jachty. Primošten to mała miejscowość o atmosferze średniowiecznej, śródziemnomorskiej wioski rybackiej. W Dalmacji północnej, możemy zacumować w Rogoźnicy. Jest to jeden z najbardziej malowniczych kurortów w Chorwacji, z malowniczym portem jachtowym Marina Frapa. Jest to jeden z najpiękniejszych portów w kraju. Natomiast miastem, które może poszczycić się taką opinią jest z pewnością Trogir. Stare Miasto i cała okolica, zachwycają wszystkich turystów.

Urlop u wybrzeży Chorwacji – jak, kiedy i za ile?

Chorwacja leży stosunkowo blisko polskiej granicy, dlatego wiele osób decyduje się na podróż samochodem. Szczególnie dotyczy to osób mieszkających na południu Polski. Najczęściej wybieranym przez nich kierunkiem jest wtedy Istria. Warto jednak zauważyć, że istnieje wiele komfortowych połączeń lotniczych do Splitu, Zadaruczy Dubrownika, to koszt, który zaczyna się od 150 – 200€ w sezonie. Co ciekawe, jeden z niskobudżetowych przewoźników – Ryanair, uruchamia od kwietnia loty z Krakowa i z Poznania do Zadaru.  

Urlop u wybrzeży Chorwacji

Cena biletu lotniczego, jak i koszt czarteru jachtu zależy od miesiąca, w jakim zdecydujemy się na rejs. Jeżeli planujemy urlop przed szczytem sezonu, lub tuż po, to koszty będą oczywiście mniejsze. Koszt czarteru łodzi w Chorwacji zależy również od rodzaju jednostki. Jeżeli decydujemy się na rejs łodzią jednokadłubową w okresie kwiecień/ maj, to ceny zaczynają się od 650€. Decydując się na katamaran (w tym samym okresie), minimalna cena wzrasta do 1175€. W szczycie sezonu ceny za jacht zaczynają się od  1500€, natomiast katamaran można wyczarterować już za 3600€. Wczesną jesienią, tj. październik, listopad ceny są niższe. 

Zastanawiając się nad najlepszym momentem na czarter jachtu, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Decydując się na czarter w miesiącach kwiecień – czerwiec, unikniemy napływu turystów, słońce nie będzie jeszcze tak gorące, a ceny będą niższe. Podobnie jest po wakacjach. Pogoda ciągle sprzyja morskiej żegludze, nie ma już tylu turystów co w sezonie, a ceny znowu spadają do tych sprzed sezonu. To już od nas zależy, na czym najbardziej nam zależy. Na wysokich temperaturach, na niskich cenach, czy na urlopie z dala od zgiełku.

Chorwacja, to kraj przyjezdnych ludzi, smacznej kuchni, pięknych widoków oraz sprzyjających warunków dla żeglarzy. Jest to zdecydowanie jeden z najlepszych kierunków żeglarskich, na wasze kolejne wakacje.

Artykuł został napisany przy pomocy europejskiego lidera wynajmu łodzi – GlobeSailor

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here