Odzież patriotyczna – duma czy moda?

0
2157

Odzież patriotyczna to nowoczesny trend modowy połączony z głębokim przekazem. Na ulicach polskich miast coraz częściej możemy spotkać osoby noszące koszulki czy bluzy z naszywkami symbolizującymi swoja przynależność narodową. Barwy narodowe, orzeł z szeroko rozpostartymi skrzydłami, Znak Polski Walczącej – to tylko niektóre motywy, które cieszą się popularnością wśród Polaków. Dlaczego tak wiele osób chętnie sięga po tego typu odzież? Czy rzeczywiście warto ją nosić? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Dlaczego warto ubierać odzież patriotyczną?

Choć dla wielu osób patriotyzm może kojarzyć się z nacjonalizmem, w rzeczywistości oba terminy mają ze sobą niewiele wspólnego. Odzież patriotyczna to sposób na wyrażenie siebie i swoich poglądów. Jeśli kochasz swój kraj, identyfikujesz się z jego historią i wyznajesz tradycyjne wartości narodowe tego typu ubrania mogą Ci w tym pomóc. Patriotyczne koszulki i bluzy upamiętniają ważne wydarzenia historyczne oraz zasłużone postacie. Nakładając tego typu stroje wyrażamy dumę z bycia Polakiem oraz zaszczepiamy w innych patriotyczne postawy. Odzież patriotyczna dedykowana jest dla osób, które silnie utożsamiają się z miejscem urodzenia i pragną zamanifestować swoją przynależność narodową.

Ubieranie odzieży patriotycznej w trakcie zagranicznych wakacji może przyczynić się do promowania naszego kraju. Wielu obcokrajowców widząc miłość rodaka do swojej ojczyzny, od razu czuje sympatię i pragnie dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Szczególną popularnością odzież patriotyczna cieszy się w Stanach Zjednoczonych, gdzie narodowe symbole, zwłaszcza flaga stały się częścią popkultury i jest widoczna niemal na każdym kroku. Tam koszulki patriotyczne noszą zarówno dzieci, dorośli jak i seniorzy – dumni ze swojej narodowości. Warto podążać za ich przykładem i pamiętać, że prawdziwy patriotyzm rodzi się przede wszystkim w sercu i głowie. Odzież patriotyczna to tylko sposób na manifestowanie swoich postaw i ideologii.

Patriotyzm – inspiracja dla projektantów mody

Projektanci odzieży patriotycznej chętnie wykorzystują barwy i symbole narodowe w swoich projektach. W ofercie sklepów znajdziemy zarówno uniwersalne wzory, jak te z flagą czy godłem, ale i nawiązujące do konkretnych wydarzeń historycznych. Mowa tu o m.in. Postaniu Warszawskim jednym z najbardziej dramatycznych aktów patriotyzmu w dziejach historii kraju. Inspiracją dla projektantów odzieży jest również tematyka żołnierzy wyklętych, którzy stawiali opór komunistom po zakończeniu II Wojny Światowej. Popularna jest również symbolika husarii, legendarnej formacji kawaleryjskiej, odnosząca spektakularne zwycięstwa w wojnach z XVII wieku. Dużą popularnością cieszą się również ubrania z symbolem Polski Walczącej czy Dywizjonu 303. Nie jest wstydem noszenie takich ubrań na ulicy, gdyż wielu projektantów mody czerpie inspirację z narodowych symboli i historii kraju.

Wśród projektów znajdziemy, zarówno damskie jak i męskie wzory, które możemy śmiało założyć do jeansów i bluzy czy dopasować do militarnych stylizacji.  Szlachetna biel i krwista czerwień to szalenie modne kolory, które świetnie prezentują się w połączeniu z innymi ubraniami.

Kiedy warto ubierać odzież patriotyczną?

ubierać odzież patriotyczną

Moda patriotyczna świetnie sprawdza się do noszenia na co dzień, jak i w trakcie spotkań ze znajomymi czy w trakcie marszy np. 11 listopada, kiedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Świetną okazją do nałożenia takiej koszulki jest również mecz piłki nożnej, dzięki której każdy kibic może być szybko zidentyfikowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here