W przypadku większości produktów, kiedy przestają być one potrzebne, po prostu odsprzedaje się je kolejnym użytkownikom. Jeśli chodzi o sprzęt rehabilitacyjny, to sprawą jest bardziej skomplikowana z kilku powodów i często jedynym rozwiązaniem jest sprzedaż do skupu sprzętu rehabilitacyjnego.
Sprzęt rehabilitacyjny nie zawsze może być wykorzystany ponownie w obecnym stanie
Problemem, który może utrudnić sprzedaż sprzętu, bywa fakt, że często są to produkty dopasowywane do potrzeb konkretnego klienta. Skup sprzętu rehabilitacyjnego działa przeważnie przy firmie, która i tak prowadzi sklep i serwis, co daje możliwość rekonfiguracji lub odświeżenia sprzętu, jeśli jest to wymagane. W większości przypadków bowiem urządzenia rehabilitacyjne po pewnych modyfikacjach mogą zostać przygotowane dla kolejnego pacjenta, jednak ten proces wymaga i sporej wiedzy, i specjalistycznych narzędzi, które pozwolą na demontaż i wymianę pewnych elementów.
Nie każdy chce kupować sprzęt rehabilitacyjny poza sklepem
Nawet jeżeli mowa o relatywnie uniwersalnym wyposażeniu, na przykład o łóżkach rehabilitacyjnych, to wielu pacjentów i ich opiekunów nie czuje się komfortowo z myślą o zakupie ich poza wyspecjalizowanymi sklepami. Przyczyna jest dość oczywista: nie można wtedy skorzystać z profesjonalnego doradztwa, co jest o tyle istotne, że nawet w przypadku takiego sprzętu, który nie wymaga indywidualnych modyfikacji, wciąż do rozpatrzenia zostaje zawsze kilka wariantów. Skup sprzętu rehabilitacyjnego jest więc dla sprzedających rozwiązaniem korzystniejszym w tym sensie, że transakcję można przeprowadzić znacznie szybciej, bez czekania często nawet po kilka miesięcy, aż znajdzie się kupca samodzielnie.
Rośnie popularność wypożyczalni sprzętu
Sprzęt rehabilitacyjny jest bardzo kosztowny i często pacjenci decydują się na jego wypożyczenie, wiedząc, że po kilku tygodniach czy miesiącach i tak nie będzie im on już potrzebny. Znów – skup sprzętu rehabilitacyjnego pozwala przywrócić na rynek sporo całkiem dobrego sprzętu, którego prywatnie nikt nie chciał kupić. Jeśli odkupione urządzenia trafią do wypożyczalni, to po odświeżeniu i często jedynie podstawowym serwisie będą mogły służyć jeszcze wielu użytkownikom. Im droższy i bardziej specjalistyczny sprzęt, tym większe są trudności z jego sprzedażą, bo tym większa grupa pacjentów uznaje, że lepiej będzie zdecydować się na wypożyczenie zamiast kupna.
Podsumowując, to, że na rynku działają skupy sprzętu rehabilitacyjnego, przynosi korzyść wszystkim, ponieważ upłynnia rynek, wpływa na stabilizację cen i zwiększa dostępność dobrego sprzętu dla kolejnych pacjentów.