Chyba żadna kobieta nie ucieszyłaby się z pojawienia się objawów infekcji intymnych. Tym bardziej w czasie wakacji! Czy można tego uniknąć? Nie damy Ci gwarancji – możemy Ci dać jedynie wskazówki, jak zmniejszyć ryzyko infekcji. Sprawdź i zastosuj!

Jak dbać o zdrowie intymne w wakacje?

Drogi rodne to naturalne siedlisko dla różnego rodzaju bakterii, wirusów i grzybów. Dopóki zachowana jest równowaga pomiędzy mikrobami o pozytywnym i negatywnym wpływie, nie ma powodów do obaw.

Lato to czas, który niestety sprzyja namnażaniu patogenów – a tym samym infekcjom intymnym. Jest jednak kilka sposobów na to, aby zmniejszyć ich ryzyko!

  1. Higiena – to podstawa! W normalnych warunkach wystarczą dwa podmycia w ciągu dnia, w przypadku upałów czy miesiączki można robić to nieco częściej. Ważne, żeby nie przesadzić i nie wypłukiwać naturalnej flory pochwy.
  2. Do mycia miejsc intymnych należy stosować tylko preparaty do tego przeznaczone, ponieważ pomagają w utrzymywaniu odpowiedniego pH pochwy.
  3. Do mycia krocza nie używaj nigdy gąbek ani innych myjek. Przenoszone na nich bakterie i grzyby mogą spowodować zakażenie pochwy lub inną infekcję.
  4. Po kąpieli dokładnie osusz miejsca intymne. Użyj do tego osobnego ręcznika (nie tego samego, co do reszty ciała).
  5. Bierz prysznic (z kroczem postępuj zgodnie z powyższymi zasadami) po każdej wizycie na basenie czy kąpielisku. Zawsze zmieniaj strój kąpielowy na przewiewną bieliznę.
  6. Ponad modę zawsze stawiaj komfort i wygodę. Majtki z naturalnych materiałów oraz luźniejszy fason spodni lub spódnicy pomagają w utrzymaniu odpowiedniej suchości w okolicach intymnych.
  7. W czasie wakacji w torebce zawsze noś jednorazową nakładkę na deskę klozetową, nawilżane chusteczki do miejsc intymnych oraz wkładki higieniczne, pochłaniające wilgoć z okolic pochwy.

Pamiętaj, że wakacje to niebezpieczny czas nie tylko dla Twojego zdrowia intymnego. Na urlop warto zabrać nie tylko pełną walizkę, ale też wiedzę na temat różnych chorób – by móc właściwie zareagować. Jest to szczególnie ważne podczas wyjazdów z maluchami.

Przeczytaj artykuł: Szkarlatyna u dziecka: objawy i leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here