Chyba żadna kobieta nie ucieszyłaby się z pojawienia się objawów infekcji intymnych. Tym bardziej w czasie wakacji! Czy można tego uniknąć? Nie damy Ci gwarancji – możemy Ci dać jedynie wskazówki, jak zmniejszyć ryzyko infekcji. Sprawdź i zastosuj!
Jak dbać o zdrowie intymne w wakacje?
Drogi rodne to naturalne siedlisko dla różnego rodzaju bakterii, wirusów i grzybów. Dopóki zachowana jest równowaga pomiędzy mikrobami o pozytywnym i negatywnym wpływie, nie ma powodów do obaw.
Lato to czas, który niestety sprzyja namnażaniu patogenów – a tym samym infekcjom intymnym. Jest jednak kilka sposobów na to, aby zmniejszyć ich ryzyko!
- Higiena – to podstawa! W normalnych warunkach wystarczą dwa podmycia w ciągu dnia, w przypadku upałów czy miesiączki można robić to nieco częściej. Ważne, żeby nie przesadzić i nie wypłukiwać naturalnej flory pochwy.
- Do mycia miejsc intymnych należy stosować tylko preparaty do tego przeznaczone, ponieważ pomagają w utrzymywaniu odpowiedniego pH pochwy.
- Do mycia krocza nie używaj nigdy gąbek ani innych myjek. Przenoszone na nich bakterie i grzyby mogą spowodować zakażenie pochwy lub inną infekcję.
- Po kąpieli dokładnie osusz miejsca intymne. Użyj do tego osobnego ręcznika (nie tego samego, co do reszty ciała).
- Bierz prysznic (z kroczem postępuj zgodnie z powyższymi zasadami) po każdej wizycie na basenie czy kąpielisku. Zawsze zmieniaj strój kąpielowy na przewiewną bieliznę.
- Ponad modę zawsze stawiaj komfort i wygodę. Majtki z naturalnych materiałów oraz luźniejszy fason spodni lub spódnicy pomagają w utrzymaniu odpowiedniej suchości w okolicach intymnych.
- W czasie wakacji w torebce zawsze noś jednorazową nakładkę na deskę klozetową, nawilżane chusteczki do miejsc intymnych oraz wkładki higieniczne, pochłaniające wilgoć z okolic pochwy.
Pamiętaj, że wakacje to niebezpieczny czas nie tylko dla Twojego zdrowia intymnego. Na urlop warto zabrać nie tylko pełną walizkę, ale też wiedzę na temat różnych chorób – by móc właściwie zareagować. Jest to szczególnie ważne podczas wyjazdów z maluchami.
Przeczytaj artykuł: Szkarlatyna u dziecka: objawy i leczenie.