Czy ubezpieczenie sportowe zadziała w razie wypadku na crossie

Jazda wyczynowa na crossie może dostarczać niesamowitych wrażeń. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania zarówno w kontekście umiejętności kierowcy, jak i zabezpieczenia pod postacią odpowiedniego ubezpieczenia sportowego. Zobacz, co trzeba o tym wiedzieć.

Czy motocykl musi być ubezpieczony?

Obowiązek zakupu ubezpieczenia OC nie jest skierowany tylko do właścicieli samochodów. Dotyczy on posiadaczy wszystkich pojazdów mechanicznych, a motocykle należą do tej grupy. Jeśli nie zadbasz o odpowiednią polisę, czekają Cię poważne konsekwencje. Przede wszystkim, zapłacisz z własnej kieszeni za wszystkie spowodowane szkody. Po drugie, otrzymasz karę za brak ubezpieczenia OC od UFG. W 2023 roku wynosi ona dla posiadaczy motocykli:

  • do 3 dni: 240 zł,
  • od 4 do 14 dni: 600 zł,
  • powyżej 14 dni: 1200 zł.

Wyjątek od powyższej zasady stanowią motocykle zabytkowe. Po spełnieniu odpowiednich wymagań można ubezpieczać je przy użyciu krótkoterminowego OC. Mimo wszystko, nie możesz wyjechać jednośladem na drogę, jeśli nie jest objęty ochroną ubezpieczeniową w danym momencie.

Rodzaje motocykli a wymagane ubezpieczenia

Jeśli motocykl jest używany jedynie do rekreacyjnej jazdy, posiadanie OC w zupełności wystarczy, aby zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami szkód spowodowanych osobom trzecim. W przypadku jazdy crossowej może okazać się, że takie ubezpieczenie to za mało. Przydatne będzie ubezpieczenie sportowe, obejmujące wszystkie aktywności sportowe, w tym także te ekstremalne, które znajdziesz w ofercie firmy Balcia

Pamiętaj o tym, że o wypadek na crossie naprawdę nietrudno. Posiadanie ubezpieczenia NNW, takiego jak Extreme, zapewni Ci odszkodowanie, jeśli to Ty poniesiesz szkodę osobową podczas jazdy na motocyklu. Ze względu na otwartą konstrukcję takich pojazdów uszczerbek na zdrowiu po wypadku jest zwykle znaczny. Nierzadko pełny powrót do zdrowia zależy od długiej rehabilitacji lub wiąże się z utratą dochodów. To wszystko generuje wysokiej koszty, które może zrekompensować odszkodowanie z ubezpieczenia sportowego.

W jakiej sytuacji potrzebujesz ubezpieczenia sportowego na cross?

Ubezpieczenie NNW obejmujące sporty ekstremalne przyda się każdemu motocykliście, który planuje rozpocząć przygodę z jazdą crossową. Nawet jeśli ufasz swoim umiejętnościom, wypadek może zdarzyć się każdemu – nawet zawodowcom. Wystarczy nagłe załamanie pogody albo zmiana w ukształtowaniu terenu, który znasz jak własną kieszeń. Jazda na pamięć albo chwila dekoncentracji może kosztować Cię wiele. Koszt naprawy motocykla lub zakupu nowego jest tu najmniejszym problemem.

Weź pod uwagę to, że jazda crossowa na motocyklu to sport z grupy ekstremalnych. To z kolei wiąże się ze stosunkowo dużym ryzykiem nie tylko uszkodzenia ciała, ale wręcz śmierci. Jeśli tak się stanie, a Ty nie masz ubezpieczenia NNW, Twoja rodzina nie otrzyma żadnego odszkodowania ani świadczenia. Ubezpieczenie sportowe obejmujące tę konkretną aktywność zapewni jej jednak wsparcie finansowe, które może okazać się bardzo potrzebne – zwłaszcza, jeśli to Ty utrzymujesz dom. Zadbaj o siebie i najbliższych – wykup odpowiednią ochronę już dziś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here