dni płodne

Jak obliczyć, kiedy są dni płodne? Jak rozpoznać, że masz dni płodne? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!

Dni płodne i niepłodne

Mogłoby się wydawać, że każda kobieta doskonale zna przynajmniej podstawowe zagadnienia związane z dniami płodnymi i niepłodnymi. W rzeczywistości jednak nie zawsze tak jest, warto zatem przypomnieć najważniejsze kwestie i podkreślić, kiedy są dni płodne. Przede wszystkim trzeba rozpocząć od tego, że dni płodne to czas, kiedy szanse na zajście w ciążę są zdecydowanie większe (czy też po prostu zajście w ciążę jest możliwe). Cykl miesiączkowy (menstruacyjny) kobiety, biorąc pod uwagę płodność, dzieli się na 3 podstawowe etapy: faza względnej niepłodności, faza płodności (czyli właśnie dni płodne) oraz faza niepłodności bezwzględnej. Co ciekawe, nie u każdej kobiety możliwe jest wyodrębnienie fazy niepłodności przedowulacyjnej. Kobiety, które mają bardzo krótki cykl miesiączkowy (czyli np. trwający 25 dni), w końcowej części tej fazy mogą mieć już dni płodne. W takim razie za fazę płodności uznaje się owulację wraz z kilkoma dniami przed nią i po niej.

W pierwszych dniach cyklu dochodzi do dojrzewania komórki jajowej w organizmie kobiety. W momencie, gdy stanie się ona gotowa do zapłodnienia, następuje jej uwolnienie do jajowodu – to z kolei znacząco zwiększa szanse na zajście w ciążę. Należy jednak pamiętać, że okres ten jest bardzo krótki – uwolnione jajeczko zwykle żyje około doby. Jeśli nie dojdzie w tym czasie do zapłodnienia, komórka jajowa obumiera i rozpoczynają się dni bezwzględnej niepłodności.

Kiedy są dni płodne?

Nie jest żadną tajemnicą, że jest co najmniej kilka metod na określenie tego, kiedy są dni płodne. W sposób orientacyjny można je wyznaczyć np. dzięki znajomości daty wystąpienia ostatniej miesiączki oraz średniej długości cyklu. Po ustaleniu dniu owulacji, czyli jajeczkowania, dowiesz się, kiedy najprawdopodobniej masz dni płodne. A kiedy dochodzi do owulacji? Zazwyczaj ma to miejsce w środku cyklu, należy jednak pamiętać, że plemniki w ciele kobiety mogą bytować nawet do 5 dni. Z tego powodu dla ułatwienia sprawy za dni płodne uważa się nieco szerszy przedział czasu – od 7 dni przed owulacją do 3-4 dni po niej.

W określeniu tego, kiedy faktycznie masz dni płodne, może pomóc również obserwacja własnego organizmu. Często bowiem dni płodne dają o sobie znać charakterystycznymi objawami. Do objawów dni płodnych zalicza się:

  1. rozciągliwy i raczej przezroczysty śluz,
  2. ból lub plamienie owulacyjne,
  3. temperatura ciała może być nieznacznie podwyższona.

Kontrola dni płodnych jest bardzo istotna dla wszystkich kobiet (i par), które chcą rozpocząć starania o dziecko. Należy przy tym pamiętać, że problemy z zajściem w ciążę mogą mieć różne podłoże, jak choćby choroby tarczycy, choroby genetyczne czy też różnego rodzaju nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem lub budową narządów rodnych kobiety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here