Czy z powodu niskiego ciśnienia czujesz się zmęczona?

Niedociśnienie, a więc według innego określenia –hipotonia – występuje najczęściej u płci żeńskiej. Wielokrotnie uskarżają się na zbyt niskie ciśnienie krwi młode kobiety w okresie dojrzewania. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z taką przypadłością? Spójrz poniżej.

Głównymi symptomami takiego stanu są omdlenia, nudności, zmęczenie. Zaczynamy słabiej widzieć, mamy kołatanie serca, zawroty głowy. Nierzadko niskie ciśnienie jest także bezobjawowe i wynika z niewłaściwej diety oraz natłoku pracy. Prawidłowe, książkowe ciśnienie tętnicze powinno wynosić 90/60 mmHg u kobiet i 100/70 mmHg u mężczyzn. Poniżej tych poziomów notuje się niedociśnienie.

Czy z powodu niskiego ciśnienia czujesz się zmęczona?

Powody hipotonii

Jest cały szereg przyczyn za niskiego ciśnienia. Może za tym stać niedobór witamin i minerałów. Niekiedy winne jest odwodnienie czy zaburzenia endokrynologiczne. Na kłopoty z niedociśnieniem cierpią także kobiety w ciąży oraz chorujący na serce. Czasami winna jest farmakologia – przyjmowanie leków antydepresyjnych, alfa-blokerów i beta-blokerów. Warto zatem udać się do specjalisty, który jednoznacznie stwierdzi, co jest powodem występowania takiego stanu bezpośrednio u nas. Każdy przypadek jest indywidualny. Niezależnie natomiast od powodów, zawsze można niskiemu ciśnieniu stosownie zaradzić i to z zastosowaniem wyłącznie naturalnych metod.

Bazylia

Przyczynia się do łagodzenia negatywnych skutków niedociśnienia, co wynika z zawartości w niej potasu, witaminy C oraz magnezu. Korzystając z 15 liści bazylii, wyduszamy z nich sok i łączymy go z łyżeczką miody. Co dzień fundujemy organizmowi taką miksturę. Możemy też zrezygnować z mieszaniny i żuć po cztery liście bazylii, co rano.

Sok z cytryny

Idealnie nadaje się do zwalczania niskiego ciśnienia wtedy, kiedy stoi za nim odwodnienie. Jest świetny do koordynowania należytego przebiegu funkcji wątroby. Ułatwia trawienie, pozwala na odpowiednie nawodnienie organizmu. Mieszanina, którą zaleca się pić to sok z cytryny z niewielką ilością cukru i soli. Spożywajmy taką miksturę raz na dobę.

Rozmaryn

Jest stymulatorem właściwej pracy układu nerwowego, a także poprawia w znaczącym stopniu krążenie. Możemy dodawać świeżego rozmarynu do przygotowywanych dań, albo pić nalewkę z rozmarynu, w ilości 10 ml na dzień.

Lukrecja

Jej korzeń może podnieść ciśnienie za niskie z powodu kortyzolu. Lukrecja doprowadza do blokady enzymu rozkładającego kortyzol. Ponadto sprzyja normowaniu poziomu adrenaliny. Wystarczy wypijać dziennie jedną herbatkę z lukrecji.

Słona woda

Dzięki słonej wodzie możliwe jest ograniczenie przypadków występowania nadciśnienia, co wynika z faktu, że sól standardowo zwiększa ciśnienie. Musimy jednak być w tym przypadku ostrożni, żeby nie przesadzić ze zbyt dużą jej ilością, bowiem wtedy nabawimy się odwodnienia. Generalnie zalecane jest dla osób z niskim ciśnieniem przyrządzanie mikstury składającej się z połowy łyżeczki soli połączonej ze szklanką wody.

Imbir

Jest dobry do zastosowania w leczeniu niedociśnienia z dwóch głównych powodów – działa przeciwzapalnie i posiada w sobie odpowiednie komponenty przeciw krzepliwości krwi. Wystarczy zrobić sobie herbatkę imbirową. Do szklanki wrzątki dodajemy dwie łyżeczki startego imbiru. Pozostawiamy taką miksturę na 10 minut a po odcedzeniu wypijamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here