Jak grać w makao?

Gry karciane towarzyszą człowiekowi od wieków. W ten sposób chętnie spędzano wolny czas już dekady temu. Niektórzy swój trik do kart i umiejętność grania wykorzystywali jako skuteczny sposób na zarobek i to całkiem niemały. Niemniej jednak wśród poważnych gier, jakie rozgrywane są w kasynach czy wymagają większych zdolności oraz przyswojenia trudnych i niekiedy skomplikowanych zasad zabawy, wyróżnia się także drobne formy gier karcianych, które mogą być ciekawą rozrywką nawet dla najmłodszych. Przykładem jest popularne makao. O tym, jak w nie grać, dowiesz się z treści poniżej.

Jak grać w makao?

Uniwersalna gra dla każdego

Gra tego rodzaju nie jest zawiła. Wciąga po same uszy, ale jest prosta do opanowania. Znakomicie sprawdza się zarówno przy wspólnie spędzanych wieczorach w gronie rodzinnym, jak i jest ciekawą alternatywą na spotkania towarzyskie. Nie ma tu żadnych wymogów, co do konkretnej liczby graczy. Można wręcz stwierdzić, że ich ilość jest nieograniczona. Najczęściej stosuje się do makao dwie talie. Jeżeli graczy jest jednak więcej, warto zwiększyć ilość kart, aby nie było problemów ze zbyt częstym tasowaniem.

Zasady grania

W makao chodzi o prostą zasadę – dokładamy kartę do karty pod względem tej samej, zgodne figury lub koloru. Jeżeli nie uda nam się natrafić na identyczną kartę, bierzemy pojedynczą z kupki położonej obok graczy. Dobieramy, aż się pojawi kolor czy figura jak karty leżącej przed nami. Takie zasady są najbardziej rozpowszechnione, ale czasami są też inne warianty grania w makao, to już kwestia nawyków graczy. Istnieje także kilka ważnych wskazówek, jakie należy przestrzegać, by urozmaicić grę.

Po pierwsze – nie gramy jokerami. Są one usuwane z talii. Można je także zastępować dowolną kartą. Po drugie – dama na wszystko, wszystko na damę, czyli w praktyce, jeżeli pojawi się dama, możemy wyłożyć dowolną kartę, jaka tylko wpadnie nam w rękę – zarówno nie obowiązuje w tym przypadku zasada jedności figury, jak i koloru. Wyjątek! Jeżeli bieżącą kartą jest żądający walet bądź karta bitna.

Istnieją w zasadach gry w makao pewne rozbieżności, jeżeli chodzi o liczbę kart wyrzucanych za jednym zamachem. Gracze czasami znają kilka wersji – że wyrzucać można tylko po jednej karcie, ale niekiedy, że naraz można przedkładać dwie karty.

Jeszcze inna zasada mówi, że jest opcja odbicia tzw. „pierwszą kartą”. Jeżeli grający musi dobrać kilka kart z rzędu i nie ma czym odbić, wtedy może skorzystać z przywileju odkrycia pierwszej karty z kupki. Jeśli dzieje się to na etapie bitwy pasującej, może tą wyjętą kartą odbić, a jeżeli nie, to zmuszony jest dobrać pozostałe karty normalnie.

Uwagi dodatkowe

Wskazówką jest, aby z racji dużego rozpowszechnienia tej gry wśród ludzi w każdej grupie wiekowej, ustalić konkretne zasady grania bezpośrednio przed rozpoczęciem pojedynku. Dzięki temu nie będzie zatargów w trakcie grania, które zepsują miłą atmosferę wspólnego spędzania czasu. Unikniemy zbędnych kłótni i nerwów, a uwierzcie, że nawet tak prosta gra karciana jak charakteryzowane tu makao potrafi być niesamowicie ekscytującą przygodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here